Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Zemřel Ladislav Lakomý, hlas Clydea Bruckmana

Šlechtic mezi herci, muž pronikavého hlasu, pedagog a divadelní herec, pan Ladislav Lakomý, který v seriálu Akta X propůjčil hlas nezapomenutelnému Clydeu Bruckmanovi, zemřel v pondělí 11. dubna 2011 krátce před svými osmdesátými narozeninami. O skonu herce a dabéra, který propůjčil svůj hlas též velikánům světové kinematografie jako byli Jean Marais či Alain Delon, informovaly české servery idnes.cz, lidovky.cz či ceskenoviny.cz. Pokud si chcete hlas Clydea Bruckmana připomenout, podívejte se na toto video, ve kterém pan Lakomý hovoří o vinném bohatství jižní Moravy. Pokud, stejně jako já, patříte mezi ty, kteří epizodu viděli nejdříve na českých obrazovkách a poté ještě desetkrát na videokazetách, pak vám bude hlas pana Lakomého jistě velmi dobře znám. Na celoživotní práci skvělého muže nezapomněli ani během slavnostního zakončení MFF Karlovy Vary 2011 (podívejte se na in memoriam klip, který začíná v čase 31:31).

ladislav-lakomy-small.png

Tento článek byl zveřejněn 13.7.2011 v 0:00 v kategorii Dabing.

Komentáře: 8

  1. mrx.friend napsal(a) 13.7.2011 v 13:23

    Nějak se teď za poslední roky s těma úmrtíma vynikajících dabingových herců roztrhl pytel… :-!
    díky za hlasové připomenutí, hned mi v hlavě Clyde naskočil… :)

  2. kultx napsal(a) 15.7.2011 v 21:55

    mrx.friend: Děkuji za velmi hezký komentář.

    Velká škoda, že se zrovna u tohoto článku neobjevilo více komentářů. S lidmi, kteří nám během svých životů přinášeli radost, bychom se měli umět rozloučit – třeba jen formou internetové diskuse.

    Velmi špatná vizitka a ostuda pro český národ.

  3. LadyX napsal(a) 18.7.2011 v 20:11

    kultx: Myslím, že jsi zbytečně ostrý. Jak víš, že si lidé třeba v duchu neřekli, že je jim to líto? Absence komentářů nic neznamená.. Každý nemusí mít potřebu se písemně vyjádřit.

  4. kultx napsal(a) 18.7.2011 v 22:41

    LadyX: Kdyby ses aspoň vyjádřila k tématu…

    Jako člověk, kterej denně vidí příklady na zahraničních diskusních serverech (ano, převážně těch amerických), tohle neberu. To, co jsme tady my měli v případě Ladislav Smoljaka, to Američané nebo Rusové mají zcela běžně. Nekrology Elizabeth Taylor či Tonyho Curtise, ale i mladších tvůrců jako Patrick Swayze či Brittany Murphy byly doslova přeplněny tisíci komentáři každý. A nemusíš číst zrovna server The New York Times, stačí se podívat na libovolné YouTube klipy, kde se pokaždé vyrojí alespoň pár desítek komentářů. Prosté „R.I.P.“ nikoho nezabije a ostatním sdělí, že toho mrtvého měl někdo rád.

    U tiskovin to pochopím, ale internet byl stvořen pro diskusi.

  5. kultx napsal(a) 18.7.2011 v 22:50

    A ano, vím, že Američanů je 300 milionů a Rusů 150 milionů, ale o to víc bychom přeci měli své miláčky a hvězdy opečovávat…

    Respektuji tvoji tichou pietu, taky ji mám rád a taktéž ji vyznávám, ale to spíš u zesnulých členů rodiny. U hereckých hvězd, které po většinu svých životů žily z toho, že se jejich dílo šířilo společností, tohle dle mého postrádá smyslu.

  6. LadyX napsal(a) 18.7.2011 v 23:11

    kultx – Jen jsem chtěla říct, že absence komentů nemusí znamenat, že jsou lidé lhostejní.. Já se např. ke zprávám tohoto typu vyjadřuju na netu zřídka, ale to neznamená, že je mi to jedno.

  7. Queequeg napsal(a) 19.7.2011 v 10:45

    Přikláním se k názoru LadyX. Doporučuji knihu Udělej si ráj M. Szczygieła, kde je myslím naše povaha velmi dobře popsána nezaujatým pozorovatelem. Češi nejsou mistři v truchlení. To však neznamená, že jsme necitelní, jen se holt nevyžíváme v patosu. Myslím, že je to dost ovlivněno i historickým vývojem… Mně osobně přijdou slova při smrti někoho významného strašně málo.

  8. kultx napsal(a) 19.7.2011 v 16:44

    Queequeg: Ano, my nejsme mistři v truchlení, my jen necháváme naše nejlepší lidi hnít ve studené zemi a vzpomene si na ně tak maximálně hrstka vzdělaných. I tak to lze podat – to, co ty považuješ za nevyžívání se v patosu je pro mě bohapustá ignorace relativně velmi bohaté minulosti.

    Proto je naše národní současnost tak chabá a povědomí u lidí 15–30 let téměř nulové… je nás jen deset milionů, ale takoví velikáni jakými byli Jan Ámos Komenský, František Palacký či Karel Čapek, pro které by v jiných zemích stavěli muzea, školy a sochy po desítkách, u nás mnohdy nemají ani jedinou veřejnou budovu, a pokud ano, rozpadá se na kusy.

    Za sebe doporučuji epizodu Všichni slavní rodáci z cyklu Ta naše povaha česká.

Řekněte nám svůj názor!