VIDEO: Dokument z natáčení prvního celovečerního filmu
Osmnáct let starý dokument z natáčení prvního celovečerního filmu si můžete pustit níže. Myšlenku na celovečerní film nosil Chris Carter v hlavě již od roku 1995, kdy se seriál ve své třetí sérii stal mezinárodním hitem. Definitivně rodit se však film začal až během natáčení čtvrté série, kdy Carter během několika dní napsal téměř půlku scénáře. Víme, že děj filmu je zasazen mezi pátou a šestou sérii, méně lidé však ví, že natáčení samotné probíhalo už o přestávce mezi čtvrtou a pátou řadou v létě 1997. Samotné natáčení bylo extrémně vysilující (natáčelo se 13 týdnů a pracovalo se 6 dní týdně), což byl důvod, proč nemohlo probíhat při natáčení seriálové sezóny, které zpravidla bylo neméně intenzivní. Skutečnost, že seriál i film tvoří dějově kompaktní celek, jen dokazuje, že Chris Carter měl všechny dějové zvraty promyšleny na roky dopředu.
Natáčení probíhalo především v kanadské provincii Britská Kolumbie, ale také v Kalifornii či v Londýně. Honorář pro Davida Duchovnyho a Gillian Andersonovou byl shodný – 4 miliony dolarů (jen pro porovnání: za druhý film dostali oba herci 250 000 dolarů). Rozpočet filmu se nakonec vyšplhal na úctyhodných 66 milionů dolarů (protože tvůrci přesáhli původně stanovený limit o 6 milionů, museli slavnou sekvenci s helikoptérami a kukuřičnými lány natočit během jediné noci). Film měl premiéru v pátek 19. června 1998, vydělal téměř 200 milionů dolarů.
Tento článek byl zveřejněn 5.4.2016 v 17:00 v kategorii Akta X film.
Děkuju za spoustu info, které jsem netušila! První film je prostě srdcovka…
Zrovna včera jsem na první film hodně vzpomínala, když jsem se spolužačkou ze střední jela do Jablonce nad Nisou na film o Olze Hepnarové. V roce 1998 jsem takhle jela sama taky do Jablonce, když byla 3. 9. (na tátovy narozeniny) premiéra v ČR a ve stotisícovém Liberci to nedávali (jako tu Hepnarovou).
Tenhle dokument kdysi vysílali na Nově, měla jsem ho nahraný i na VHS, ale až dneska jsem zjistila, že v tom spousta věcí chyběla. Nebo jestli měli pro Evropu jinou verzi? Nevím. Každopádně díky krycekovi za návrat do devadesátých let a nové zážitky