Špatné seriály nám jdou po krku
Zatímco apokalypse roku 2012 jsme se věnovali možná až příliš, o tom, co nás brzy dost možná samo zahubí svou příšernou kvalitou, tu zatím mnoho nezaznělo (přiznám se, že vložit tuto aktualitu do rubriky seriálových tipů není zrovna nejšťastnější, ale žádné příhodnější místo na našem webu není). Loňský podzim přinesl krom tradičně bohaté nadílky seriálových hitů několik opravdu bolavých překvapení. Ta se netýkala jen novinek, ale i seriálů, které jsem na těchto stránkách v minulosti nejednou propagoval, a proto považuji za nutné na klesající (či spíše k zemi se strmě řítící) kvalitu takových děl upozornit.
Protože vás nechci zarmucovat příliš, nebudu více rozvádět, kterak mizerně napsaný vztah hlavních hrdinů dokázal zničit v prvních letech nadějně se rozvíjející detektivní seriál, nebo proč nejdéle běžící animovaný sitcom není už nějakých deset let vůbec vtipný. Zaměřím se na seriály, kterým jsme se na těchto stránkách soustavně věnovali. Prvním z nich je Californication. Seriál, který ve třetí sérii začal připomínat sitcom, ve čtvrté bláznivou komedii a v páté grotesku, ve své šesté sezóně pokračuje mixem všech tří zmíněných žánrů. K páté sérii jsem napsal, že se tak děje v dobrém i ve zlém, v sérii aktuální už sázka na potřeštěnost a afektovanost příliš nezabírá. Když k tomu přičteme, že minimálně David Duchovny už vypadá, že je svou rolí znuděn a unaven, nevyhne se pocitům znavenosti ani divák. A když váš začne nudit pětadvacetiminutový seriál, pak je něco opravdu špatně.
Ještě mnohem hůře je na tom seriál Fringe. Mysteriózní sci-fi dílo kdysi oslavovaného producenta J. J. Abramse se před týdnem po dlouhých pěti letech dočkalo definitivně poslední epizody. Připomínám, že seriál sledoval vyšetřování agentky FBI Olivie Dunhamové a jejího partnera Petera Bishopa, kterým vypomáhal Peterův otec, geniální vědec Dr. Walter Bishop. Nesourodá trojice společně vyšetřovala případy, které se týkaly tajných experimentů s alternativní realitou, jejichž výsledkem byla řada bizarních událostí napříč Spojenými státy. Atmosféra seriálu spíš než Akta X připomínala legendární televizní science-fiction z konce padesátých let The Twilight Zone, kterým se později inspiroval i Chris Carter. Fringe vedle strašidelných momentů a ošklivých mutantů nepostrádal humor a odvážné odkazy na naši současnost. Potud bylo všechno dobře. Pak ale přišla pátá série, která děj posunula do blízké post-apokalyptické budoucnosti. Z mně neznámých důvodů tvůrci nasadili obludný patos a vtíravou romantiku do vztahu obou hlavních hrdinů. Jen proto, že vám nechci prozradit důležité momenty páté série, nemohu pokračovat, pravdou ale zůstává, že na rozdíl od prvních čtyř sezón, které nabídly vzrušující atmosféru a chytré příběhy, je ta pátá naprosto tragická a po všech stránkách mizerná. Člověk nemůže nevzpomenout na závěrečnou (šestou) řadu seriálu LOST, která vše, co tvůrci budovali prvních pět let, zničila. Tam herci alespoň tak strašně nepřehrávali. Je mi z toho smutno, ale Akta X jsou opravdu jen jedna. Za ně i za Millennium poděkujme našemu Bohu, ať už má cigaretu nebo pěstěné ruce.
Tento článek byl zveřejněn 22.4.2013 v 0:00 v kategorii Seriálové tipy.
Raději zdůrazňuji, že se jedná o vyjádření mého osobního názoru. Pokud jste se vy u páté série Fringe bavili, pak vám mohu jedině závidět :)
Budu rád za vaše názory a tipy. Já přidám tip na jeden výborný současný seriál v následující aktualitě.
Čím má seriál viac sérií, tým je to s kvalitou horšie a horšie. Ako sa hovorí:V najlepšom je dobré prestať! Našťasie AKTY X si zachovali svoju vysokú úroveň vo všetkých 9-tich sériách, čo ma veľmi teší.
Skoro všechny seriály neumí v nejlepším přestat, a ruku na srdce, ani Akta X to nedokázaly. Minimálně od 7. sére už to stálo za prd, a i když ty série neignoruju, tak čím dýl Akta X znám, tím víc si uvědomuju, že ty poslední série původní námět poškodily. Příkladem je mytologie, která do 5. série a prvního filmu byla geniální a „uvěřitelná“. Pak přišly mimozemský artefatky, supervojáci, Scullyový zázračný dítě a plno dalších sc-fi nesmyslů a mytologie se uplně zničila. Další věc je, že od 6. série všudypřítomnej humor mi v Aktech X taky vadí. Vtipné hlášky, nebo epizody, které tvořily ve svých prvních sériích výjimku, ty beru v klidu. Ale od tý 6. série už toho bylo moc. Před rokem se sama od sebe začla dívat na Akta X moje přítelkyně, která to do tý doby vůbec neznala, teď je teprve v 7. sérii, ale když to průběžně hodnotí, tak mi řiká: „No v těch prvních sériích to bylo takový děsivý, zatímco teď je to už spíš jen takový vtipný“. Přičemž taky už v 6. sěrii dodala, že už je to takovy divný. A nemůžu jí to vymlouvat.
Ale to je pro mě jen takový obecný zhodnocení. Ani tohle nezmění, že Akta X je pro mě nejoblíbenější seriál a Mulder a Scullyová nejoblíbenější postavy(spolu se Skinnerem, Kuřákem, Kryčekem atd.. :D ). Těch 5 sérií a film u mě nic nepřekoná v tomhle žánru.
Jinak ale seriálů, kde kvalita klesla nebo se uplně zničila, jsem zažil plno a někdy to člověku přijde fakt moc líto. Kdyby se tvůrci radši víc ohlíželi na diváky, než na prachy co z toho chtěj vytřískat, ale tak to nikde nefunguje.
Súhlasím, že prvých 5 sérií je skvelých,ale páčia sa mi aj tie ďalšie. Supervojaci mi tiež trošku vadili,ale Scullyovej dieťa určite nie! Páčia sa mi aj dva celovečerné filmy,aj keď sú tématikou úplne odlišné.
Ale jasně, že Akta X jsou jen jedna, ale o tom je přece tento celý web, ne? Málokdy se povede něco, co léta přitahuje nové diváky a drží si furt ty staré. Většinou se nedíváme na napínavé filmy zhusta vícekrát, protože prostě víme,jak to dopadne. Ale u skutečně dobrých bijáků to je o atmosféře, čekáme na svoje oblíbené hlášky a pořád dokola se bojíme, i když to známe nazpamět. A pokud si udrží lajnu po mnoho let bez ohledu na to, že se občas něco úplně nepovede, je to právě ten šmrnc, který tomu dá zázračně sehraná parta. Takže když se chci já mrazivě bavit, pustím si XF a když se chci smát, pustím si Přátele. Obojí mně pořád dokola baví a udivuje. Je totiž strašně těžký udržet linku charakterů po tak dlouhou dobu bez toho, že by se to únavně opakovalo a nudilo a ještě k tomu ty postavy vyvíjet. A Millenium? Ukrutně, strašně moc málo dílů. Frank Black je můj oblíbený hrdina.
Mytologia je šialena, uplne mimo, nehodiaca sa do tohto serialu-ta vo vyššich seriach…ale kvalita dielov? ta neklesla. a tak si zvyknut na zbrusu novych hrdinov…to sa mi pri ziadnom inom serialy nepodarilo
Ja síce Californication nepozerám, ale komentáre na súčasnú 6. sériu nie sú vôbec zatiaľ až tak zlé.