Pátrání po mimozemšťanech ještě nikdy nebylo tak snadné
Vědecký projekt SETI@home (zkratka značí Search for Extraterrestrial Intelligence) pracuje s distribuovanými výpočty, které získává skrze počítače zapojené k internetu. Do výzkumu, který zahájila prestižní kalifornská univerzita Berkeley, se můžete jednoduše přihlásit i vy. Stačí si z oficiálních stránek stáhnout program, který bude na pozadí počítače pracovat se staženými daty a hledat pravděpodobné mimozemské kontakty. Za upozornění na projekt děkuji Calwen, čestné člence programu, která vytvořila pátrací tým společně se svým tátou. Na adrese seti.czechnationalteam.cz je internetový projekt propagován jeho českými fanoušky, v komentářích pod tímto článkem naleznete další možná využití systému. Vedle digitální podoby existuje v Kalifornii rovněž soustava moderních teleskopů stejného jména, jež se ale v současnosti potýká s problémy. Ty se netýkají ani tak samotného výzkumu, jako spíše jeho financování; poté, co federální vláda ostudně zrušila granty, musí se celý výzkum spolehnout na dárce z řad nevládních zástupců.
Více jak čtyřicet těchto kluků už zase může koukat směrem k nebi…
Tento článek byl zveřejněn 16.8.2011 v 0:00 v kategorii Vesmír, Zajímavosti.
na systeme BOINC na ktorom bezi SETI@home sa daju pocitat (pre mna) aj o nieco zaujimavejsie projekty (lieky na rakovinu, AIDS, kozmicky vyskum, …)
Zoznam v cestine http://projekty.czechnationalteam.cz/
Potom existuju aj samostatne (nezavisle na BOINC) ako napr. Folding@home.
Upozornim, ze ak niekoho niektory z projektov zaujme aby si overil ci funguje aby sa nestalo, ze nebude pridelovat ziadne ulohy a vlastne nebude co pocitat.
Niektore z projektov podporuju aj vypocty pomocou grafickych kariet co je zase o nieco rychlejsie.
Ludo: Díky moc za další tipy, netušil jsem, že je celý ten systém natolik rozvrstvený. Doplnil jsem to rovněž do aktuality.
Tak na prostudování téhle aktuality si vyhradim speciální čas, pokud ten program něco takového umí, určitě totiž stojí za to proniknout do něj víc…