Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Objasnění názvů epizod 8. série

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, proč se ta či ona epizoda osmé série jmenuje tak či onak, na tomto místě snad naleznete odpověď. Jedná se o překlad ze stránek homecomcast.net, o který se postaral Luki.

patience_c.jpg roadrunners_a.jpg patience_a.jpg

Within / Zevnitř: Odkaz na těhotenství Scullyové a taky fakt, že drtivá většina epizody se odehrává v exteriérech. Popřípadě se může jednat o odkaz na domnělou hrozbu, která přichází „zevnitř“ FBI.

Without / Zvenku: Drtivá většina epizody se odehrává v rozlehlých exteriérech a Scullyová je na konci sama, „bez“ Muldera.

Redrum: Slovíčko murder (vražda) pozpátku. Hlavní postava muže prožívá poslední dny svého života „pozpátku“, až k vraždě své manželky, ze které byla obviněna.

Patience / Trpělivost: Monstrum v této epizodě trpělivě vyčkávalo celých 30 let, než konečně zachytilo stopu lovce, který zabil dalšího jeho (jejího) druhu.

Roadrunners / Poustevníci: Název autobusové linky, po které cestovali obyvatelé vesnice v této epizodě. Název epizody rovněž odkazuje na vesničany samotné, kteří jak zjistil Doggett, cestovali po odlehlých místech Ameriky.

Invocation / Invokace: Invokace je „akt nebo proces vzývání vyšší moci, popř. žádání o její pomoc.“ Také se může jednat o „akt vyvolání ducha či přízraku pomocí vzývání“. Odkazuje se tak na přízrak chlapce v této epizodě, který se po deseti letech vrátil, aby označil svého vraha.

Via Negativa: Latinská fráze týkající se nejtemnější cesty k dosáhnutí osvícení.

Per Manum: Latinský výraz „rukou“. Odkazuje tak na závěrečnou frázi „Never Give Up on a Miracle“ a fakt, že Ježíš konal zázraky pouhým dotykem ruky. Naráží se tak na zázračné otěhotnění agentky Scullyové.

Surekill / Jistá smrt: Název společnosti, ze které pocházela hlavní záporná postava epizody. Rovněž je to výraz pro „jisté zabití“, tedy střelu, která nemine svůj cíl a většinou usmrtí okamžitě.

Salvage / Drtič kovu: Hlavní záporák pracoval pro sběrnu kovoodpadu. Rovněž to odkazuje na způsob likvidace „viníků“, kteří zapříčinili jeho smrt a konečně také na tragický konec jeho samotného.

The Gift / Dar: Stará indiánská legenda vyprávěla o tvoru, který měl „dar“ vyléčit jakoukoliv nemoc. Název odkazuje také na Muldera, jenž se pokusil „darovat“ tomuto tvoru osvobození od utrpení tím, že jej zabil. Rovněž je tím myšlen konec, kdy Doggett „daroval“ tvoru smrt, čímž byl agentovi na oplátku darován život.

Badlaa: Slovo, které bylo použito v názvu této epizody, pochází z indického jazyku urdu. V překladu to znamená „záměna/výměna/msta“, což odkazuje na všechny aktivity fakíra v této epizodě.

Medusa / Medůza: Bizarní organismus, žijící v opuštěných tunelech metra, byl vzdáleným příbuzným medůzovitých organismů.

This is Not Happening / To nemůže být pravda: Fráze několikrát opakovaná různými postavami a ve velkolepém závěru epizody pronesená Scullyovou, kdy nalezla mrtvého Muldera a ztratila jedinou naději na jeho záchranu.

DeadAlive / Živý mrtvý: Narážka na kondici Foxe Muldera, který, ač považován za mrtvého, byl zaživa pohřben.

Vienen: Ze španělštiny přeloženo jako „přicházejí“.

Empedocles: Empedoklés je jméno řeckého vědce a filozofa, který žil přibližně 490 př. n. l. na Sicílii. Byl znám pro svou víru v teorii čtyř základních elementů – země, vzduchu, ohně a vody. Věřil, že protichůdné síly (láska a nenávist) jednaly nad těmito elementy a rozdělily je do jejich různých forem (nenávist je rozděluje, láska spojuje). Naráží se tak na Goggettovu ztrátu syna, napětí ohledně Akt X a schopnosti agentky Reyesové.

Three Words / Tři slova: Na CD, které se pokusili dostat k prezidentovi a které obsahovalo data o konspiraci, byly napsány tři slova (resp. písmena reprezentující slova) Fight the Future – Bojujte s budoucností. Krom odhodlaní bojovat s nepříznivou budoucností se jedná o narážku na motto prvního celovečerního filmu a slova pronesená jedním ze členů syndikátu.

Alone / Sám: Název odkazuje na Doggetta a na fakt, že poté, co Scullyová odešla na mateřskou, zůstal nyní na Akta X úplně sám. Doggett byl navíc po Mulderově návratu „odklizen“ na druhou kolej a zůstal tak sám bez jistého místa, ať už ve vztahu k ostatním postavám, tak obecně v ději osmé série.

Essence / Existence: Název je vysvětlen Mulderem na začátku této epizody. Jedná se o podstatu a zázrak stvoření života – o životní esenci a jeho samotnou existenci.

Tento článek byl zveřejněn 31.1.2009 v 0:00 v kategorii Objasnění názvů epizod.

Komentáře: 7

  1. abigail napsal(a) 31.1.2009 v 19:43

    Nerozumím spojení „Within“ a tím, že většina děje se odehrává v exteriérech – within přece znamená uvnitř. Jinak díky za překlady a spojení do souvislostí, třeba u Badlaa nebo Empedocles jsem až doteď netušila o čem vypovídají.

  2. xgirl napsal(a) 1.2.2009 v 10:21

    Taky jsem nevěděla, co přesně znamená Via negativa (kromě přímého překladu) a badaa, takže díky moc Lukimu za tyhle články o vysvětlení epizod!

  3. gedzitka napsal(a) 1.2.2009 v 13:13

    aj ja dakujem je to super taketo objasnenie tychto dielov, rada si to citam cloveku sa tak rozsiri obzor ;-) i vedomosti tiez som o mnohych vyrazoch i suvislostiach nevedela ;)

  4. BiggiS napsal(a) 1.2.2009 v 19:08

    abigail : Právě že ten díl „Within" se odehrává v kancelářích, nebo doma u Scullyové nebo v bytě Muldera. Prostě se točilo v budovách a další díl je zase opak, vše se točilo venku a proto ten název Without.

  5. luca napsal(a) 1.2.2009 v 20:40

    Já myslím, že Abigail si všimla té maličké chybičky, která se tam Krycekovi vloudila hned u prvního názvu. Mělo by tam být jistě v interiérech a ne exteriérech. :-))

  6. X_Files_Fan napsal(a) 19.8.2010 v 2:11

    Keď sme pri tej filozofii (Empedocles), tak aj ja pripájam ešte jedno filozofické vysvetlenie pri názvoch Essence a Existence. Pojmy „esencia“ a „existencia“ sú jedny zo základných pojmov existencialistickej filozofie a majú takýto vzťah: pri hocijakých veciach, ktoré človek vytvára, je vždy najprv podstata, esencia (teda povedzme účel, na ktorý má tá vec slúžiť, úžitok a podobne), až potom ju človek vytvorí (vec začne existovať) – veď načo by sme tvorili vec, ktorá nemá svoj účel, podstatu. Ibaže u ľudí je to naopak: najprv sa narodíme (existencia) a potom máme celý život na to, aby sme hľadali svoje miesto, uplatnenie, podstatu. Tá nie je vopred daná, môžeme sa vyberať hocijakými smermi. Teda vo Williamovom prípade je to naopak a zapadá to aj do konceptu mytológie – najprv bola vytvorená jeho podstata, účel a až potom sa mohol narodiť, jeho poslanie je vopred dané.

  7. Dzusikar napsal(a) 24.10.2012 v 0:40

    Jen dodám, že Redrum je určitě narážka na film Osvícení, kdy malý chlapec Danny se připravuje na vraždu svých rodičů a pořád dokola si opakuje tuto hlášku a napíše jí dokonce i na zrcadlo v ložnici.

Řekněte nám svůj názor!