Navštivte debatní kroužky na internetu
Epizoda 2Shy ze třetí série, především pak její česky dabovaná verze, je hotový skvost. Vrah, kterého Mulder se Scullyovou v příběhu vyšetřují, totiž vyhledává své oběti v internetových diskusích. Není se tedy čemu divit, že během vyšetřování se oba agenti dostanou i do těchto tou dobou nepříliš probádaných teritorií. Není hezké se komukoliv vysmívat, v roce 1995, kdy tato epizoda měla premiéru, ještě o internetových službách věděl málokdo a i já si dovedu představit, že bych na to všechno koukal jak čerstvě vyoraná myš. A tak zatímco Mulder hovoří o chat rooms či on-line service, čeští diváci odkázaní jen na český dabing slyší cosi o debatních kroužcích či dopisech uložených na disk. Neříkám, že je překlad chybný, to jen v dnešní době, kdy jsme pohlceni internetovými fóry, sociálními sítěmi či instant messagingem, a to nejen na počítači, ale v každém přístroji, který má displej, jsou podobně nevinná označení už jen k pousmání. A jak takový internetový debatní kroužek před patnácti lety vypadal, na to se můžete podívat na dvou obrázcích níže, které pocházejí z epizody 2Shy.
Nenechte se však zmást, komunikace po internetu je příznačná pro ty nejvěrnější fandovské skupiny Akt X, jímž se už odpradávna přezdívá x-philes. Zásadním v tomto ohledu byl rok 1995, kdy se na konci druhé a začátku třetí série ze seriálu definitivně stal celosvětový televizní hit. V této době Mulder a Scullyová čím dál tím hojněji využívali ke vzájemné komunikaci mobilní telefony a e-mailové služby (u Osamělých střelců to platilo v ještě několikanásobně větším měřítku), což se odrazilo i na chování diváků. Ti se pohybovali na internetových fórech, kde mnohdy před zraky samotných tvůrců komentovali nejnovější epizody. Mimochodem, byla to diskuse na webu alt.tv.x-files z května 1996, kde byl prý poprvé užit termín shippers (diskuse se týkala epizody Pusher, takže se ani není čemu divit). Nerad bych ale cokoliv opakoval, a tak se pro další informace obraťte na shrnující článek o x-philes a shippers.
Není to ale jen nostalgie, proč byste si mohli epizodu 2Shy pustit. Vedle hotových lázní je důvodem číslo jedna hlavní záporná postava spisovatele Virgila Incanto, kterého ztvárnil herec Timothy Carhart. Ten sice poněkud zanikl ve vcelku silné konkurenci ostatních masových vrahů z Akt X, v epizodě 2Shy ovšem měl několik skvělých momentů. Jeden si zapamatuji navždy. To když se Virgil v samém závěru podělil se Scullyovou o jeden krásný citát. I morti non sono piů soli. Přeloženo z italštiny: Mrtví už nejsou osamělí.
Tento článek byl zveřejněn 31.10.2012 v 18:00 v kategorii Galerie zrůd, Zajímavosti.
ten herec co hral vraha hral aj v 24 hodin druha seria
A hrál toho vraha skvěle! Mně vždycky dostane ta jeho pohrdavá věta na konci: „They´re all mine.“ Super. A s tím internetem a mobily máš, Kryceku, naprostou pravdu. Dneska nám to přijde jako samozřejmost, jako kdybychom všechny tyhle výdobytky používali odjakživa, přitom já sama mám debila jen nějakých deset let…
jack bauer: jj, taky si ho ještě pamatuju jako Erica Rayburna z 24ky…
no, aktualita posloužila – jdu si hned epizodu pustit…
Ja bych vsechny ty internety zakazala :)
zzz, back in time:-) taky si vzpomínám na 1 debatní kroužek. Postavena na místě, kdysi velmi známé a děsně provařené, jménem xchat. Stačilo scrollovat přes těch x chatrčí a na konci temného lesa se nacházela ta nejdůležitější chajda jménem X-Room Po 1. XParty jsme se tam začali skoro všichni slejzat na různý porady a plánovali další XP ap. … většinou se začínalo snad někdy kolem poledne a 99% agentů úřadovalo tehdy ještě ze své akademie a kolikrát se končilo i v 6 večer… No byly to zlatý krásný časy