Před 235 lety se nic významného nestalo
Tento článek zde byl zveřejněn přesně před rokem.
Datum 4. červenec 1776 dosti zajímavým způsobem zasáhlo do mytologie seriálu Akta X. Názvy prvních dvou epizod deváté série, Nothing Important Happened Today I a II, odkazují na údajný zápis britského krále Jiřího III. v jeho soukromém deníku. Tato slova, tedy „dnes se nic významného nestalo“, si panovník zapsal právě 4. července 1776, kdy byla vyhlášena americká nezávislost a britské království ztratilo vliv nad svými americkými koloniemi. Vznikly Spojené státy americké, ekonomická a vojenská supervelmoc, která v následujících staletích změnila svět, jako málokterá jiná. Odkazem na tuto revoluci chtěl Chris Carter divákům naznačit, jak významné události se ve zmíněných dvou epizodách vlastně odehrály.
Kvalitně zpracovanou prezentaci k americké Deklaraci naleznete na vládním serveru archives.gov. Zajímavostí je, že americká nezávislost byla vyhlášena ve stejné místnosti, ve které 16. října 1918 Tomáš Garrigue Masaryk vyhlásil nezávislost Československa. Text, který se stal oficiálním prohlášením československé nezávislosti, vešel do dějin jako Washingtonská deklarace. České patrioty (myslím ty skutečné, nikoliv tu vyholenou hajlující komunistickou lůzu, která čas od času pobíhá po ulicích) může jen mrzet, že česká společnost neslaví stejně spontánně významné české svátky jako je 6. červenec, 28. říjen či 17. listopad. Americký Den nezávislosti je již téměř dvě století spojen s masivními oslavami, ohňostroji, přehlídkami, konzumací grilovaného masa a popíjení piva.
Tento článek byl zveřejněn 4.7.2011 v 12:00 v kategorii Zajímavosti, Život.
promiň, ale „hajlující komunistická“ – tak toto si protiřečí. Zjisti si nejdříve něco o historii…
vraždící křesťan se taky nechová jako křesťan, když vraždí. a hajlují pouze pravicoví kreténi.
Josephine: Dobrá tedy, můžeš začít krátkým politologickým úvodem, abys objasnila, v čem konkrétně si protiřečím. Ano, v článku jsem ty pojmy použil ve velmi zjednodušeném slovním spojení, přesto si za celým obsahem stojím.
Já vím, že Nova a Blesk tě dennodenně krmí žvásty, že tzv. ultrapravice a tzv. ultralevice jsou nepřáteli na život a na smrt. Pravda je ovšem taková, že oba tyto „směry“ se v onom vidění světa, ať už v politických či společenských otázkách, shodují až podezřele často (jakkoliv to opticky může vypadat, že jsou oba tyto tábory v politickém spektru na odlišných stranách). Nejde tu však jen o politické spektrum, které se kvůli své abstraktnosti a jednoduchosti hodí spíše na půdu základní školy, ale lze jmenovat některé jasně definované body, v nichž se obě tyto skupiny scházejí. Nejčastěji to je frustrace z dnešní společnosti, silný odpor proti demokracii západního střihu a samozřejmě takový evergreen, kterým je nenávist – nejčastěji k USA a Izraeli, nebo prostě jen k liberální demokratické společnosti.
Ale potěšilo mě tvé doporučení, abych si nejdříve něco zjistil o historii. Dějiny znám dobře, můžeme si o nich klidně popovídat. Pro začátek se můžeme podívat na něco velmi jednoduchého a v médiích donekonečna omílaného, jako je třeba 2. světová válka. Tu rozpoutalo nacistické Německo a komunistický Sovětský svaz, když tito dva spojenci napadli Polsko, které si posléze rozdělili fifty-fifty. Víš, oni „náckové“ a „komouši“ si rozuměli odjakživa, měli totiž stejné nepřátele – demokraticky smýšlející lidi. Stačí se jen podívat na některé mnohdy přímo křiklavé příklady z historie, kterou zde trochu nešikovně doporučuješ ty mně, aniž by sis tu učebnici otevřela právě ty.
stale tu iba ospevujes ameriku ale komunizmus bol mozno aj lepsi nez demokracia si nemysli ze za komunistov bolo vsetko zle ako to je v americkych filmoch ludia mali pracu a komunisti obycajnych ludi nezatvarali kto pracoval tak nic mu nespravili zatvarali iba kriminalikov a buzerantov
teraz ludia nemaju pracu ani peniaze uroven je ovela horsia nez pred rokom 1989
Vždycky jsem za podobné příspěvky hrozně rád. Ukazují mi totiž, že stojím jen na té nejsprávnější možné straně
jack bauer: Bude to jednoduchý dotaz, tak mi jistě zvládneš srozumitelně odpovědět: kde opěvuji Ameriku? Nikde v textu jsem žádné opěvování nenašel, navíc pevně dodržuji zásadu, že v každé OT aktualitě musí být alespoň jedna logická zmínka o Aktech X.
Nejveselejší mi ale přijde pasáž, v níž píšeš, že „komunisti obycajnych ludi nezatvarali kto pracoval tak nic mu nespravili zatvarali iba kriminalikov…“. Pokud jde o to, že komunisté nic nedělali obyčejným lidem a do vězení posílali jen kriminálníky, tak v tom máš v podstatě pravdu. Jen je zde problém, že za kriminálníka můžeš označit kohokoliv, tedy i toho, kdo se prostě jen znelíbil onomu totalitnímu systému. A že komunisté označili za kriminálníky novináře, spisovatele, lékaře, politiky či vojáky, to o těchto lidech nic nevypovídá. Možná tak akorát to, že právě oni byli dobrými a slušnými lidmi, když se znelíbili bolševické zlovůli. Víš, s komunisty mám jeden zásadní problém: s jejich příchodem k moci naprosto mizí jakýkoliv právní rozměr státu. Komunistický režim se automaticky stává despocií, protože komunismus už ve svých nejzákladnějších myšlenkách považuje sebe sama za jedinou správnou cestu a jakýkoliv odlišný názor a slovo nesouhlasu tedy likviduje. Nenajdeš jediný příklad, kde tomu tak nebylo.
Sečteno podtrženo: jakožto člověk, který miluje svobodu, demokracii, právo a pořádek, nemohu komunismus respektovat a musím jej jedině zavrhnout.
Druhá otázka je pak už jen dodatečná: kdo jsou podle tebe ti „buzeranti“, o kterých píšeš ve svém příspěvku?
A vůbec, o komunistech ta aktualita absolutně není, tak nechápu tu vaši hysterii.
Teda Kryceku kloubouk dolu máš naprostou pravdu…
kultx: Mno, není to sice případ zrovna tohohle článku, nicméně tvé opěvování všeho amerického je na tomhle webu opravdu dost patrné. Občas mi to připomíná tu scénu z Pelíšků s americkými zápalkami. Bez urážky. Každý má jistě právo na svůj názor, ale osobně bych ten svůj názor podávala s větším respektem k názorům jiných. Zejména když můj názor není podložen osobní zkušeností.
nabaa: A byla by jsi tak hrozně hodná a dala mi konečně konkrétní příklady, kde „opěvuji vše americké“, což je dle tvého názoru na tomto webu dost často patrné?
Pokud jde o nedostatečné respektování názorů jiných, tak mám v podstatě stejnou otázku. V jakém konkrétním případě jsem názor někoho jiného nerespektoval? Na rozdíl od dvou předešlých pisatelů já nelžu a snažím se svůj názor podat obsáhle, srozumitelně a slušně.
Nebo ti víc vyhovuje, když jack bauer napsal, že bylo v podstatě správné, když komunisté zavírali jen kriminálníky a buzeranty? Pokud je toto tvůj šálek čaje, budiž, ale myslím, že komukoliv třeba jen s polovičním mozkem to musí být odporné.
kultx: Konkrétní příklady ti asi nedám, protože vážně nemám čas probírat celý web. Jen si vzpomínám na několik aktualizací, ze kterých to dost jasně vyplývalo. Rozhodně jsem neměla v úmyslu tě nějak urazit, vyjádřila jsem jen svůj názor.
S tím, že komunisté zavírali jen kriminálníky a buzeranty samozřejmě nesouhlasím. Mezi „obětmi“ režimu byli i nevinní lidé. To ovšem bývá i u nekomunistických režimů. Nedala bych ruku do ohně za to, že v současné době nesedí i nevinní..a že v USA díky trestu smrti nezemřeli i nevinní. V justici jsou díry vždycky. Samozřejmě v době, kdy tady vládli komunisté (záměrně nepoužívám označení komunismus, neb ten tady nikdy nebyl), bylo mnoho obětí záměrných. Na druhou stranu většina kriminálníků seděla taky a lidé měli práci, s tím s jackem musím souhlasit.
A tím respektem k názoru druhého jsem spíš myslela označování „těch druhých“. Příklad? Hajlující komunistická lůza. Nebo výzva „Nasrat Rusáci“ v době hokejového šampionátu. Já ti nevím, ale Kult je seriózní web a měl by seriózně vypadat. Tyhle výrazy, jakkoliv ve své podstatě by mohly být vhodné, samy o sobě vhodné nejsou. Když si vezmeš do ruky jakoukoliv publikaci, současnou, či historickou, tak v ní tohle nikdy neuvidíš. Zkus se vyjadřovat trochu opatrněji. Nazvat někoho lůzou je dost ošemetná záležitost.
No když jsem si přečetl vaše komentáře, tak jsem si nejdřív řikal, že je to vaše věc která se mě asi netýka. Ale čím déle jsem o tom přemýšlel tak mě napadla jedna věc.
Nebudu nikoho urážet.
Myslím si, že žijeme v demokratickém státě kde si kdokoliv muže říkat to co si myslí a nikdo ho za to nebude obviňovat. A hlavně tento web není o problematice politiky na to máme jiné weby. A to, že tady někdo prohlásí, že nemusi USA a radši by komunisty tak je to jeho věc. My si o něm uděláme obrázek, ale to asi tak všechno co múžeme udělat. Nebo se chcete přiblížit jemu , když musí komentovat vše co se mu nelíbí? Myslím, že snížit se na tuto uroveň je pro mě nepředstavitelné. Proto si myslím, že ať si každý píše co chce, je to jeho věc. A když se ti nebude líbit to co napsal tak na to nemusíš hned reagovat Kryceku, protože na tohle přesně tito lidé čekají.
No doufám, že jsem se tady neztrapnil
By jeden nevěřil, jakou vášeń vzbudí aktualizace, která s Akty X vlastně nesouvisí. Matně si uvědomuju, že třeba oslavování Halloweena tu bylo podporováno…Jen se připojim k nabaa s tím, že se mi nelíbilo ono „Nasrat Rusáci“. Co mají společného ti dnešní mladí kluci se zvěrstvy, která se v naší zemi páchala za minulého režimu? Přišlo mi však, že to tak nějak spojuješ. Rus = parchant. Žiju v oblasti bývalých Sudet, slyšela jsem spoustu příběhů odsunutých Němců, kteří za nic nemohli, a bylo by mi hodně nepřijemné, kdyby mě někdo nenáviděl za to, že jeho dědeček s babičkou odtud museli odejít takřka bez ničeho… Nic není černobílé.
Nicméně jsem ráda za to, že na tomto webu lze vyjádřit názor bez toho, že by pak člověk musel k výslechu. Buďme za to rádi.
Prosím vás, vy z obyčejného fanouškovského transparentu děláte pomalu genocidu :) Očividně nemáte tušení, jaká rivalita funguje mezi oběma národy posledních šedesát let, a především pak v období po roce 1968. Pokaždé to takto je a mimo toto dění nezůstává ani seriózní tisk. Já jsem se k tomu jen přidal. Ano, bylo to vulgární, bylo to drsné, bylo to drzé, ale pořád je to jen a pouze hokej. Uznávám, že se to na web nehodilo, ale za obsahem té cedule si zkrátka stojím. Tvrzení, že „Rus = parchant“ zaznělo od Queequeg, já bych to nikdy neřekl.
nabaa: Zkusme se více držet tématu, začínáš silně skákat z jednoho problému do druhého. To, že v každém systému, v každém státě, dojde k řadě nespravedlivých rozsudků, to samozřejmě podepisuji a my s tím bohužel nic nenaděláme. Uznávám, že označením „hajlující lůza“ jsem nebyl zrovna dvakrát korektní. Víš, já zastávám názor „demokracie ano, ale odsaď podsaď“. Demokracie je křehká, občas zabijí sebe sama. Václav Havel to jednou řekl přesně: „Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.“ Proto budu vždy podporovat, aby jedinci, kteří touží demokracii zlikvidovat, byli postihováni. A koho jsem tedy nazval nebezpečnou hajlující komunistickou lůzou? Např. mladé komunisty, Vandasovy věrné či zločince, kteří mlátí homosexuály za to, že jsou homosexuály. Tyto jmenované skupiny jsou podle mého názoru lidé, kteří nemají právo využívat výdobytky demokracie. Sami ji totiž odmítají. A je mi tedy úplně ukradené, že – jak říkáš – nerespektuji jejich názory.
Když se vrátím na úplný začátek celé naší diskuse, kdy jsi mi tvrdila, že opěvuji vše americké, tak je škoda, že jsi nebyla schopna dát mi jediný příklad. Já jsem si prošel alespoň kategorie Zajímavosti a Život, kde by se podobné příspěvky mohly vyskytovat nejčastěji, ale nenašel jsem ani jeden jediný. Naopak si můžeš povšimnout, že jsem napsal např. článek o Charliem Chaplinovi. Tomu nespravedlivá americká justice zničila celý život a pro mě osobně je tento člověk hrdinou, mimo jiné i proto, jak se s nelehkým osudem vypořádal.
Já si myslím, že nelze udělat vlastní web na jakékoli téma bez toho, aniž by člověk alespoň občas neprojevil svůj názor na to či ono téma. Souhlasím s tím, že v mnoha článcích se objevuje obdiv k USA, ale nemyslím si, že by zároveň znamenal kritiku všeho ostatního. K některým věcem, jako je třeba slavení svátku Halloween, který nemá s naší kulturní oblastí mnoho společného(i ksdyž se najde i křesťanský kořen, nicméně my máme své vlastní svátky), takže nevidím důvod jej slavit, k těmto věcem mám také výhrady, ale beru to tak,že je to něco co Kryceka zajímá a ať o tom tedy cokoli napíše. Co se týče těch ostatních příspěvků, některé byly trochu přitažené za vlasy, ale to je spíše věc emocí – nějaké averze vůči všemu neamerickému jsem si nevšiml. Podle mě je problém v tom, že v dnešní době se hlásí ke slovu spousta extremistů, politických demagogů a vychytralých fanatiků, kteří se snaží předestřít všem vidění světa v černobílé(přičemž média je v tom mnohdy úspěšně podporují) a lidé se také nechávají vtáhnout do kruhu. Vidím to ve své vlastní rodině – ve zprávách slyšíme nikdy nekončící důkazy o tom, jak pokleslí a prohnilí lidé vládnou našemu státu a reakce mého otce bývá: zavést zpět komunismus a gulagy nebo alespoň etatistickou společnost je jediná možnost, protože u nás demokacie nikdy nebude fungovat. Ale já se ptám – musíme od jednoho extrému (klientelistická demokracie, bezbřehé svobody a „práva“ ve společnosti, které znamenají jen libovůli, lhostejnost a vlažnost ke zlu) utíkat pokaždé automaticky ke druhému (brutální omezení práv a svobod pro strach vládnoucí garnitury z rozmanitostí života)? Opravdu neexistuje možnost hledat spravedlivější uspořádání, které nejde cestou žádného z extrémů? To musíme vést pořád jen vyčerpávající a nikam nevedoucí poziční bitvu mezi bezbřehým kapitalismem a umrtvující totalitou? Myslím, že i my zde máme strach, pokud Krycek za něco pochválí Ameriku, znamená to, že automaticky shazuje např. Rusko. Tak to ale nemusí být. Jinak „hajlující komunistická lůza“ se mi taky nelíbí. Ne však proto, že by komunismus nebyl špatný, nýbrž proto, že je to emotivní výrok, který se nechává příliš unést. Každý z nás z života asi ví, že pokud se necháme unést zlobnými emocemi, nikdy to nevede k ničemu dobrému. A ještě něco. Zásadní chyba, které je možné se dopustit, je démonizovat svého nepřítele. Komunismus je z podstaty scestný a i zlý, protože chce lidskými silami uskutečnit ráj na zemi. To je samozřejmě nemožné a kdykoli v historii chtěl někdo uskutečnit ráj na zemi, skončilo to jen masovým vražděním (např. za Francouzské revoluce ve jménu svobody, rovnosti a bratrství, za Třetí říše ve jménu návratu ke starým pořádkům a k nenávratně zmizelé pohanské společnosti, „tři roky odříkání a tisíc let štěstí“ v době Velkého skoku v Číně, kdy pomřelo 60 milionů lidí,nebo různé apokalyptické náboženské sekty, jako byl Chrám lidu a jeho konec v Jonestownu atd. atd.). Musíme uznat, že komunismus je zlý a podle toho i žít, ale pokud se necháme unášet emocemi a neuchováme si od něj odstup a vnitřní svobodu, pak hrozí, že ztratíme kritický pohled na mnoho ostatních věcí, které jsou také zlé a špatné. Je to vidět na příkladu nacismu. Ten dost rychle odhalil svou pravou tvář a rychle začal být nenáviděn civilisovaným světem, byl též jako celek odsouzen na Norimberském vojenském tribunálu. Pro mnoho lidí však znamenal absolutní zlo a esenci všeho špatného, lidé byli uhranuti tímto zlem. A to byla jedna ze zásadních příčin, proč mnoho lidí, kteří nenáviděli nacismus a samozřejmě jakoukoli totalitu, se nechali tak dlouho obelhávat režimem komunistickým i v době, kdy už byly dávno odhaleny Stalinovy zločiny a miliony jeho obětí.Nebylo to jen proto, že je komunismus jiný a je vedený ušlechtilou ideou (není ušlechtilá, protože možnost stvořit ráj přiznává utopicky člověku, ačkoli to je role, která přísluší pouze Bohu), nýbrž i proto, že spousta lidí nacismus démonizovala a vytvořila si z něj v mysli absolutní zlo na které je možné vše svést, a na ostatní zla už jim prostě v hlavě nezbylo místo. Z tohoto pohledu se mi také, Kryceku, Tvůj příspěvek nelíbí. Mnoho lidí stále kritizuje komunismus jen aby se nemuselo mluvit o zlech tohoto systému, deleguje na něj i ty špatnosti, které vidíme ve velkém i dnes. A to není důsledné. Kritizovat komunismus už dnes nestačí. Jinak s Tebou ale souhlasím co se týče podobnosti obou totalit a povrchnosti rozlišování krajní pravice a levice. Vždyť nacismus i komunismus vstoupily do politiky zleva, ne nadarmo si ancisté říkali Nácionálně socialistická dělnická strana práce. Rozdíly mezi krajní pravicí a levicí jsou vhodné pro účely základní školy, aby se děti orientovaly. Smutné je, že i mnozí dospělí zůstanou u tohoto vzdělání(rozdíl bych tu viděl jen mezi totalitarismem, jenž prosazuje policejní stát, a anarchismem, který chce totální dezorganizaci) Odlišnosti jsou jen formální a spočívají většinou v propagandě. Jinak oba režimy používaly stejné metody a praktiky, oba chtěly stvořit nového člověka v novém světě. Svědčí o tom i pakt Molotov-Ribbentrop. Stalin se ze všech nejspíše byl schopen domluvit s Hitlerem, kterého ačkoli nenáviděl stejně jako ostatní, viděl v něm týž fanatismus a hlad po moci, jaké měl sám, zatímco ostatními západními politiky zřejmě pohrdal úplně. Takže tak.
fu, ludia drahi, je to nutne? aj ked samozrejme akty x su aj o politike, takže off topic nie sme ale aj tak…
Zdravím,
milius: Díky za Tvůj hluboký rozbor mnou načrtnuté problematiky. S mnoha větami v Tvém příspěvku mohu jen souhlasit, zbytek je Tvůj názor, takže ho nechci nijak opravovat. Budu tedy reagovat pouze na ty pasáže, ve kterých ses věnoval konkrétně mně.
„Souhlasím s tím, že v mnoha článcích se objevuje obdiv k USA,…“
Budu trpělivý, a tak Tě – stejně jako všechny předešlé pisatele – poprosím, abys mi ocitoval jeden jediný příspěvek, ve kterém jsem obdivoval USA. Napsal jsi slušný text, vím, že to asi nemyslíš nijak ve zlém, ale tohle nepodložené obviňování mě už opravdu nebaví. Sám jsem si opět prošel většinu příspěvků, ve kterých se byť v minimální míře objevila zmínka o USA, a opět nic. Nebo snad příspěvky o 11. září, FBI či Robertu Kennedym považujete za opěvování Ameriky? Tak to ale není, protože vše, co v těch textech stojí, je naprostá a obecně uznávaná pravda, kterou dnes nezpochybňují ani v Rusku nebo v Číně.
Ale zpět k pozitivnějším věcem: naprosto s Tebou souhlasím, jak zhoubné je, když lidstvo jen pendluje od jednoho extrému k druhému. Hezky jsi to popsal, ale je to pouze exkurze do historie, a tak mi tam trochu chybí nějaké řešení pro budoucnost… jaký je vlastně tvůj názor, která cesta je ta nejméně závadná? Za sebe mohu s klidem v srdci říct, že nic lepšího, než je kapitalistická otevřená demokracie západního střihu, jsem dosud nenašel. A vůbec nepopírám její chyby, aneb jak říká klasik: „Demokracie má chyby, zatímco totalita má opendrekovanou policii.“
Vím, že se velmi často vymezuji vůči komunistické moci, ale to jen proto, že komunismus zůstává i dvacet let po svém „pádu“ nejreálnější hrozbou pro naši demokracii a pro všechny svobodně smýšlející lidi v ní.
A to už se dostáváme k hajlující komunistické lůze, kterou mi taktéž vytýkáš. Já na tom nic emotivního či špatného nevidím: neonacisté hajlují, komunisté jsou komunističtí a všichni dohromady jsou lůza, sebranka, kterou mnohé spojuje. Já, na rozdíl od vás ostatních, k nim úctu necítím. Ani tu nejmenší. Bohužel.
Ale to už vám brát nebudu, je to váš názor, váš přístup k věci.
Jinak souhlasím s kimberly, že bychom to tu mohli už pomalu ukončit. Vyjádřil se snad každý, kdo chtěl, a já se jen nepřestávám podivovat nad tím, co všechno tato zprvu nevinná aktualita spustila… :)
Na závěr ještě děkuji Vaškovi za podporu.
Je to web o Aktech X, takže většina textů se týká Ameriky. Z článků o různých osobnostech nebo historických událostech tak nějak obecně vyznívá, že máš tuto zemi rád, nejde o nic konkrétního. Já Tě za to vůbec nekritizuju, jak vyplývá z toho co jsem řekl – také Ameriku v mnohém obdivuju. Oravdu netrpím láskou k jakémukli extremismu, natož ke komunismu, pokládám je za špatné. Moc si vážím svobody, ve které žijeme i té spousty mmožností, keré se dnes člověku, který chce udělat něco užitečného nebo alespoň na sobě pracovat, narozdíl od doby totality nabízejí. Rozhodně neznám lepší systém než je demokracie, to bych asi překonal největší myslitele lidstva. Spíše by to chtělo mnoho reforem uvnitř stávajícího systému, jako je změna volebního systému, změny v odměňování politiků, podstatně více prvků přímé demokracie na místní úrovni a mnohé a mnohé jiné, které jsou na delší diskusi, která přesahuje účel tohoto webu. Já osobně nepokládám za největší hrozbu naší demokracii komunismus. Ten vychází z dialektického materialismu a učení, které se tváří, že poznalo skryté pochody, které řídí svět a že vše co se v něm děje, je možné vykládat pomocí vědeckých metod tohoto marxismu. V takové podobě se už dnes komunismus v západní společnosti těžko dostane k moci, protože dnes by nikdo nepřijal podobně jednotný světonázor. V dnešní době dochází k relativizaci všech hodnot, lidé už vědí, že žádné jednotné učení a myšlenkový koncept, byť založené sebevědečtěji, nevede ke šťastnější budoucnosti, a nikdo by dnes už věrohodně takové učení za své nepřijal (o tom se lidé poučili už za osvícenství a později právě komunismu). Za nebezpečný pokládám každý extremismus, ať už má ve znaku ozubené kolo, pěticípou hvězdu nebo umrlčí lebku, ale věřím, že pokud nedojde k úplnému rozkladu naší společnosti(ať už k ekonomickému krachu nebo morálnímu rozkladu), pak nikdo nedovolí, aby se takové skupiny chopily moci ve státě. Za mnohem větší a aktuálnější hrozbu pro naši společnost považuji to, co se děje uvnitř tohoto systému. Rostoucí korupce, zastupování našeho státu soukromými lobbisty při sjednávání armádních zakázek, čím dál větší odtrženost politiků od reality, fakt, že už příliš nezáleží na tom koho člověk volí, protože strany se chovají jako obchodní firmy, kterým už vůbec nejde o plnění volebního programu, kdy u moci je stále víceméně stejná politicko-ekonomická mafie atd. atd. Tyto jevy pomalu rozleptávají naši společnost zevnitř. Nejhorší je vlažnost se kterou se tyto úkazy setkávají u těch, kdo by je měli potírat(např. Nečasův nepochopitelně apatický postoj ke kauze Drobil). Nejhorší je to, že politici lidi stále ohlupují, kupují si je a lidé se chtě nechtě takovému vlivu uvnitř podrobují a křiví své povahy. Dnes už je výjimka, když někdo vystoupí ostře a bez vytáček proti takovým praktikám. Naopak vlažnost a obojetnost převládá. Takoví lidé jsou pak už jen lhostejnými konzumeny mediální kultury a nemají vůli cokoli změnit. Tento problém považuji za mnohem větší než možnost obrody totality u nás. To je zhruba můj názor a všechno co bych chtěl říci. Jinak si myslím, že se na mnohém shodneme a není vůbec na škodu občas i tady něc prodiskutovat. Díky za zajímavé názory a myslím, že diskusi už můžeme považovat za ukončenou.