Knihy, které pod vánočním stromečkem zaručeně nezklamou
Před dvěma lety jsem vás na tomto místě zasypal knižními tipy z díla Stephena Kinga. I necelá čtyři desetiletí od napsání svého prvního románu zůstává tento muž mágem moderního hororu, přesto ho už bylo dost. Abychom nezůstávali monotónní, na řádcích níže nabízím tipy zbrusu nové, pojímající širokou škálu témat a žánrů, mezi nimiž najdete tituly té nejvyšší kvality (s výjimkou dvou, které si schovávám až pod stromeček, za všechny ručím). Mezi patnácti níže uvedenými tituly zdaleka nejsou jen příběhové knihy lákající čtenáře na hororová vyprávění ve stylu seriálů Akta X či Millennium. Pokud hledáte něco, co vám atmosféru našich dvou televizních lásek připomene, pak vřele doporučuji strhující Chatrč, která je tajemná i strašidelná, strastiplná i smutná, zároveň ale přívětivá a plná naděje. Úplným protipólem jsou originální Potřeby pro sebevrahy, které navzdory názvu nabízejí plno legrace. Benandanti a Revenanti jsou fenomény středověké Evropy, o kterých dnes nalezneme zoufale málo literatury. Dvě nabízené knihy vám o zemědělských kultech a komplikovaném vztahu světa živých a světa mrtvých zodpoví všechny vaše otázky. Otázky, které jste si ještě ani nepoložili, vám naopak zodpoví brilantní společenskovědní práce Černá labuť, jedno z nejvýznamnějších filosofických pojednání posledních let.
Chatrč: Missy, nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, je unesena během rodinného výletu a důkazy o tom, že byla pravděpodobně zavražděna, se najdou v opuštěné chatrči uprostřed oregonské divočiny. O několik let později obdrží Mack, utápějící se v nejhlubší beznaději, podivný vzkaz, který vypadá, jako by byl od Boha, a ve kterém ho pisatel zve na víkend do chatrče. Přestože Mackovi jeho vlastní počínání připadá nanejvýš pošetilé, vrací se jednoho zimního odpoledne na toto místo, aby znovu vkročil do samého středu svých nejtemnějších nočních můr. To, co tam najde, navždy změní jeho život.
Zlodějka knih: Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce.
Vnější tma: Hluboko v odlehlém a pustém koutu Appalačských hor, pravděpodobně někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století, se odvíjejí dramatické osudy chudého mladíka Cully a jeho sestry Rinthy. Ta jednoho dne porodí dítě, Culla novorozeně pohodí v lesích a sestře namluví, že zemřelo. Zoufalá Rinthy však jeho lžím nevěří a vydává se s Cullou v patách na nekonečnou a strastiplnou pouť nehostinnou krajinou s groteskními obyvateli. Sugestivně vylíčený příběh je především symbolickou alegorií zachycující s hloubkou antické tragédie a v pečlivě promyšlené stylistické kompozici odvěký svár dobra a zla, odehrávající se na samotném dně lidské duše.
Potřeby pro sebevrahy: Neuspěli jste v životě? S námi se vám zaručeně podaří zemřít! Komický román o tom, co se stane, když do rodinného podniku s potřebami pro sebevrahy, v němž vládne ponurá atmosféra a vrozený pesimismus, vtrhne nadšení a životní elán. V rodinném obchodě se totiž stane něco naprosto neočekávaného: z nepochopitelných důvodů se do tradičně pochmurné rodiny vedle nejstaršího Vincenta trpícího anorexií a migrénami a Marylin zatíženou snad všemi možnými komplexy narodí syn Alan, projevující od narození nespoutanou radost ze života a nezdolný optimismus. Na smutku založený rodinný podnik má své dny sečteny…
Benandanti: Čarodějnictví a zemědělské kulty v 16. až 17. století je kniha, v níž autor rekonstruuje události z konce 16. a z poloviny 17. století a vrhá nové světlo na obecný problém čarodějnictví. Nositelé kultu plodnosti, jimž se ve Furlansku (kraji na severu Itálie) říkalo benandanti, byli zpočátku považování za ochránce úrody, avšak pod nátlakem inkvizice se v poměrně krátké době proměnili v nenáviděné nepřátele: čarodějníky. Proměna jejich podoby je svým způsobem příkladná pro intelektuální uvažování mužů církve, jejichž představy se pak prostřednictvím inkvizičních tribunálů dle Ginzburga zahnízdily i v myslích obyčejných, nevzdělaných laiků. Kniha o benandantech je důležitá i proto, že v ní autor poprvé důkladně prozkoumal dokumenty, jimž do té doby nebyla věnována pozornost, a na jejich základě se mu podařilo doložit lidový původ čarodějnictví.
Revenanti: Život a smrt představují ve středověku kategorie, jež od sebe nejsou tak striktně odděleny, jako je tomu v současnosti. Kniha předního francouzského medievalisty velice poutavým způsobem odhaluje právě onu provázanost těchto dvou světů a jejich odraz v dobové středověké mentalitě. Hlavními hrdiny Schmittovy práce jsou revenanti, navrátilci ze záhrobí, lidé kteří zemřeli i nezemřeli, kteří se vrací ze světa duchů, aby strašili věřící, nabádali je ke křesťanskému životu bez hříchu, sdělovali jim „božská“ či „ďábelská“ poselství a vytvářeli kulturní ovzduší, v němž jsou hranice mezi oním a jsoucím světem téměř neznatelné. Díky odborné erudici a díky vytěžení jak psaných, tak i ikonografických pramenů, patří tato kniha ke klasice moderní medievalistiky.
Noční příběh: Profesor Carlo Ginzburg v této své práci, obírající se tématem čarodějnictví a sabatu, ještě ne tak dávno označovaným za okrajové, ne-li přímo bizarní, podnikl vzrušující cestu v čase, aby vyhledal kořeny lidské povahy, chování a myšlení, spojených s čarodějnickými představami a s vírou v reálnou existenci čarodějnického sabatu. Jakmile koncem 17. století skončil hon na čarodějnice, sabat se rozplynul. Popřený jako reálný fakt podněcoval představivost malířů, básníků a filologů. Ale prastaré mýty, které splynuly do tohoto heterogenního stereotypu, přežily. A zůstávají dosud aktivní. Zkušenost, kterou lidstvo po celá tisíciletí vyjadřovalo prostřednictvím mýtů, obřadů, vytržení trvá jako jedno z ohnisek naší kultury, našeho způsobu pobývání na tomto světě.
Černá labuť: Bestseller amerického akademika a investičního poradce libanonského původu analyzuje fenomén „černých labutí“, tj. nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl např. teroristický útok z 11. září 2001, fenomenální úspěch společnosti Google či nedávná globální finanční a ekonomická krize. Autor, jeden z mála odborníků, kteří nástup krize předvídali, věří, že příčinou naší nepřipravenosti na podobné zlomové události je především setrvačnost našeho myšlení v podobě přílišné důvěry ve statistiky a prognostiky, přehnaného kategorizování, hledání „logiky“ vývoje či soustřeďování se na specifika tam, kde bychom měli přemýšlet spíše v obecných kontextech. Kniha, vyzývající k tomu, abychom přehodnotili náš ustálený pohled na svět a přiznali si, jak málo o něm víme, patří dnes k nejdiskutovanějším pracím ve svém žánru, deníkem Times byla označena za jedno z nejvlivnějších děl posledních šedesáti let a díky autorovu širokému rozhledu, smyslu pro humor a zdravé provokativnosti je i velkým čtenářským zážitkem.
Onen svět: Co s námi bude po smrti? Jak vypadá onen svět? To jsou otázky, které fascinují člověka od nepaměti. V této klasické knize prochází autor postupně představy našich předků od starověku až po velikány doby nedávné. Neomezuje se však jen na rekapitulaci starých textů a představ, nýbrž přináší zároveň strhující svědectví o zážitcích blízké smrti, o spiritistických seancích či o výzkumech v oblasti parapsychologie.
Jedné letní noci: Bilingvní, anglicko-české vydání sedmi povídek amerického publicisty a prozaika, Ambrose Bierce (1842–1914), jenž je počítán mezi zakladatele hororového žánru. Výbor obsahuje hrůzostrašné povídky s prvky fantastična a černého humoru a také povídky odrážející autorovu účast v americké občanské válce Severu proti Jihu.
Devatenáct set osmdesát čtyři: Bilingvní vydání slavného románu, který vyšel již v roce 1949 a byl inspirován stalinistickým režimem. Vize totalitní společnosti, kde není místo pro lásku, vlastní názor ani pro víru ve vlastní smysly, varuje před jakoukoli diktaturou moci. Kniha vychází v novém překladu.
Farma zvířat: Bilingvní vydání světoznámého románu, který proslul jasnozřivou alegorií principů bolševické revoluce. Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.
Umění války: Proslulé pojednání mistra Suna o válečném umění se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů i po více než dva a půl tisíci let, které uplynuly od jeho napsání. V čem spočívá jeho obliba? Paradoxně nikoliv v jeho válečnických aspektech, nýbrž v inspirativní síle pro taktické jednání s lidmi. Jeho myšlenky ocení každý člověk, neboť taktika je nutná v manželství, partnerství a vlastně ve všech vztazích, v nichž nechceme jen stále ustupovat nebo se podřizovat záměrům druhých. Stejně tak moudrost mistra Suna osloví manažery, pro které je vedení a motivování lidí i boj s konkurencí podstatnou náplní práce. Mistr Sun učí člověka důkladně zhodnotit situaci i naděje na prosazení vlastních záměrů. Základem válečného umění totiž není demonstrace síly, ale předvídavost, schopnost odhadnout protivníka a prosadit se vůči němu bez zbytečného prolévání krve a ztrát.
Vladař: Klasický renesanční spis, jenž je považován za jedno z prvních a zároveň jedno z nejvýznamnějších politologických pojednání o moderním způsobu vládnutí. Čtivé dílo vzniklo v období restaurace vlády Medicejských na florentském dvoře r. 1513. Autorem, bývalým sekretářem ministerstva zahraničních věcí, je adresováno však již zesnulému Lorenzu Medicejskému. Hlavní osou dvaceti šesti kapitol jsou příklady z antických a římských dějin, pomocí nichž je postupně eklekticky obhajován osvícený vladař, řídící se zásadami logiky a zdravého rozumu. Spiskem rovněž prosvítají zárodky nacionalistických tendencí.
Petrarca – homo politicus: Přestože je Francesco Petrarca jednou z klíčových postav dějin evropské kultury a přátelil se s Karlem IV. a jeho dvorem, je tato monografie vůbec první petrarkovskou monografií v českém jazyce. Autor, který se různými aspekty Petrarkova díla zabývá již více než deset let, v knize nabízí komplexní pohled na širokou škálu Petrarkových politických a občanských názorů, pramenících ze studia antických autorů, z osobního styku či korespondence s mnoha vlivnými přáteli nebo z konkrétních životních zkušeností získaných v Avignonu a v severoitalských státech. Kniha se otevírá Petrarkovým politickým životopisem, který je zároveň úvodem do problematiky, a pak se věnuje jednotlivým prvkům Petrarkova politického myšlení, jako jsou kritika avignonského papežství a úpadku autority svaté říše římské, politika Karla IV., patriotismus, revoluce římského tribuna Coly di Rienzo, aktualizace antických dějin, politika severoitalských dvorů nebo úvahy nad profilem dokonalého panovníka.
Tento článek byl zveřejněn 10.12.2011 v 0:00 v kategorii Knižní tipy.
moje oblíbená knižní aktualita opět nezklamala…díky za výborné tipy ! po něčem se podívám
Mitchell: jsem rád, že sis tyto aktuality oblíbil
Když najdeš něco zajímavého, tak dej určitě vědět!
Chatrč znám. Je to pěkná četba. Spíš o Bohu než o zelených mužíčcích, ale celková atmosféra je tak trochu jako X-Files.
Díky za tipy. Já osobně mám jednu knihu na Vánoce vybranou, která teda není zmíněná v této aktualitě. Měl by vyjít v nejbližších dnech v češtině druhý díl knihy od fiktivního spisovatele Richarda Castla, kterého známe ze seriálu Castle a pokud vim, tak se tu se mnou našli ještě jiní fanoušci, protože například já jsem tento seriál objevil díky tomuto skvělému webu. V létě jsem si přečetl první díl a byla to fajn detektivka, i když humor na mě nepůsobil tak jako v seriálu, tak detektivní zápletka by se určitě v seriálu neztratila, naopak jsem byl mile překvapen jak mě to bavilo. Uvidíme co přinese další díl.