Jaké knihy by nakupoval Mulder
Jako loni i předloni, tak i letos jsem si pro vás připravil pečlivě vybrané knižní tipy, které by neměly chybět v knihovničce nejen každého fanouška seriálu Akta X, ale též každého fanouška kvalitní literatury beletrické, detektivní, sci-fi, fantasy, historické, filosofické či literatury faktu. Předesílám, že ve výběru jsou zcela opomenuty horory Stephena Kinga či prozaické skvosty jako Chatrč, Zlodějka knih či Vnější tma, které jsme si doporučovali v aktualitách z let předešlých. Stačí poklikat předcházející dva linky a najdete, co hledáte.
Než se dostaneme k výčtu jednotlivých titulů, myslím, že pro žánrovou přehlednost bude nejvhodnější představit vám několik skvělých edicí z nakladatelství Argo a Academia, které mnohdy už několikátým rokem přivádějí na svět opravdu dobré kousky. Edice Aliter nabízí populárně-naučnou formou témata moderní vědy, o nichž se teprve začíná hovořit, Každodenní život pak představuje zásadní práce světové historiografie, které do detailu vykreslují pestrobarevný obraz každodenního života v období středověku a novověku, edice Memoria medii aevi se zaměřuje na vydávání nejstarších děl evropské literatury v latině či v jazyce národním z pera největších evropských kronikářů, díky kterým lze nejlépe pochopit společné politické, historické i kulturní kořeny společností obývajících evropské regiony, edice Mýty, pohádky a legendy, slovy nakladatele, nabízí procházku lidovou slovesností napříč celým světem, a tak zajímají-li vás pohádky nejen české, ale i balkánské, čínské, flanderské, japonské, indické, polské, skandinávské, skotské, řecké, severoamerické, tibetské, západoafrické či židovské, máte vyhráno (a taky do konce života co číst).
Na možný průběh 21. století se blíže dívají autoři stejnojmenné edice, kterými jsou význační současní politologové, sociologové a specialisté na boj proti terorismu, edice Galileo sleduje témata z pohledů vědecko-filosofických jako jsou biologie, klimatologie, matematika, fyzika, ekologie či medicína, autoři z řad Historie a Novověk jsou předními historiky a vědci věnujícími se nejpalčivějším otázkám z kulturních, sociálních, intelektuálních a náboženských dějin lidstva, a konečně edice Europa, Judaica a Orient kompletují nejvýznamnější filosofická díla z dějin západní, židovské a arabské civilizace.
Sokrates: Proslulý americký historik Paul Johnson přichází po loňském Ježíši s knihou o Sokratovi, jednom z největších myslitelů všech dob, který však nic nenapsal. Po celý svůj život až do posledního dechu Sokrates plně ztělesňoval svou filozofii ve svých myšlenkách a činech. Příběh jeho života nám pomůže lépe pochopit hloubku jeho konání a myšlení. Paul Johnson svým nezaměnitelným způsobem, v němž se snoubí celoživotní odbornost s mistrovským vypravěčstvím, vtahuje čtenáře do poutavého líčení osudů tohoto charismatického muže ze střední třídy, žijícího v Athénách v 5. století před Kristem, a ukazuje, jak jeho myšlenky stále mají vliv na naše jednání i na naše pojetí těla a duše. Předkládá přesvědčivý obraz města a lidí, což obé bylo pro Sokrata neutuchajícím zdrojem zájmu a radosti, jakož i pronikavou analýzu konkrétních rysů jeho osobnosti. Výsledkem je příběh bohatého a pozoruhodného života člověka, který neudělal nic menšího, než že nám dal základní nástroje lidského myšlení.
Dějiny britských králů: Autor sám sebe ve svém díle uvádí pod latinizovaným jménem Gaufridus Monemutensis, zároveň se však charakterizuje jako „pudibundus Brito“, a dává tak jasně najevo své sympatie k části obyvatel britského impéria, kteří žili ve 12. století pospolu ve velké říši legendárního krále Artuše. Autor tohoto slavného díla, magister na univerzitě v Oxfordu a biskup ve Flintshirea ve Westminsteru sleduje panování všech britských králů od Bruta, přeživšího pád Tróje, až po velšské krále vládnoucí v 11. století. Plná jedna třetina jeho Historie je však věnována králi Artušovi a kouzelníku Merlinovi, postavám, které v následujících staletích ožijí v celé řadě historických i románových děl a stanou se hrdiny nesčetných filmových a divadelních adaptací.
Putování Walesem: Tyto středověké latinské texty jsou prvními ucelenými pracemi, které se zabývají výhradně keltským Walesem. Gerald z Walesu zaznamenává zejména dávné velšské zvyky, jež srovnává se situací v Anglii i na kontinentě. Autorův svěží styl zaručuje čtivost, podpořenou poetickou středověkou bulvárností i osobitým zájmem autora o bizarních témata. Dílo je navíc pozoruhodnou zprávou mapující propagandistickou pouť za účelem podnícení zájmu o křížovou výpravu, v níž je zaznamenáno jak úsilí propagátorů, tak různorodé reakce oslovovaného obyvatelstva. Vydání doplňuje odborný doslov o Walesu i o autorovi knihy, středověkém intelektuálovi, neúspěšném kariéristovi a vynikajícím pozorovateli. Kniha díky své vrstevnatosti zaujme zájemce o středověk, milovníky keltských tradic nebo i čtenáře se zájmem o rané dějiny církve a křížové výpravy.
Činy biskupů hamburského kostela: Adam Brémský je pokládán za jednoho z nejvýznamnějších německých středověkých kronikářů. Byl to vzdělaný středověký učenec a literát, který dokázal pracovat se staršími prameny i čerpat z vlastních poznatků a vytvořil dílo cenné pro svoji mimořádnou literární hodnotu a neopominutelné pro studium nejranějších dějin literatury střední a severní Evropy. Zvláštní význam mají zprávy o dějinách a geografii i severního Německa, Dánska a dalších skandinávských zemí, či o misiích k severským i slovanským národům a podmaňování jejich území ve jménu šíření křesťanství.
Kronika Čechů: Nejstarší český letopisec, pražský kanovník Kosmas, se narodil kolem poloviny 11. století a zemřel 21. října 1125. Ve svém latinsky psaném díle Kronika Čechů shromáždil dostupné údaje z ústní a literární tradice, historických pramenů i vlastní zkušenosti a vytvořil poutavý, i když ne vždy pravdě odpovídající obraz prvopočátků a rané historie etnika, jež vybudovalo český stát.
Lidová kultura v raně novověké Evropě: V jedné ze svých nejslavnějších prací se anglický historik Peter Burke pokouší představit lidovou kulturu raně novověké Evropy jako celek. Z hlediska zeměpisného zahrnuje celou Evropu, od Irska po Ural, od Norska po Sicílii, z hlediska časového tři století, od prvních tištěných letáků a kramářských tisků po Francouzskou revoluci. Detailním způsobem se v ní věnuje jak světu profesionálních zpěváků, bláznů, žonglérů, šarlatánů, potulných herců a vypravěčů, tak postavám jejich děl, jež se stávaly lidovými hrdiny, vysmívanými hlupáky i viníky, na než byla svalována všechna příkoří a těžkosti lidského života. Autor přitom důsledně ukazuje, že podoby lidové kultury v raném novověku byly výrazně formovány sociálními podmínkami, v nichž vznikaly, a kolektivními představami, jež mentálním způsobem ovlivňovaly jak podobu neelitní kultury mezi léty 1500–1800, tak její střetávání se s kulturou vzdělanců z vyšších sociálních vrstev, kteří se pokoušeli lidovou kulturu reformovat a potlačovat její nevázanost a pověrečnost.
Kriminalita a každodennost v raném novověku: Historická kriminalita má ambici ukázat, jakým způsobem překračovali lidé v minulosti psané i nepsané normy. Zvláštní přitažlivost poskytuje raný novověk, 17. a 18. století, neboť je spojen s řadou základních změn společnosti. Jak je obvyklé i dnes, kriminalita nikdy neprobíhala ve vzduchoprázdnu, ale projevovala se v těsné vazbě ke každodennosti. Tu doslova prostupovala. Těžiště knihy je zakotveno v jižních Čechách, regionu s neobyčejně bohatými prameny. Kniha se pokouší o komplexní analýzu fenoménu kriminality, s důrazem na sexuální delikty a na delikty dotýkající se lidské cti. Hlavními aktéry je zde městské a venkovské obyvatelstvo, i když ke slovu se dostanou i menšiny, jako byli cikáni nebo židé. Mikroregionální pohled optikou historické kriminality prozrazuje mnoho nečekaných momentů obyčejného života v době, jež bývá vnímána poněkud jinak, než je rýsují velké dějiny oné doby.
Slitování a šibenice: Základní práce polského medievalisty, disidenta a dnešního ministra zahraničí věnovaná dějinám chudoby, nouze a žebráků v evropských dějinách v období mezi 13.-20. stoletím. Hlavními postavami Geremkových dějin jsou prostitutky, mrzáci, žebráci, tuláci, zloději i vrazi, kteří se během staletí dostávali stále více na okraj společnosti, která je deklasovala, marginalizovala a stále více kriminalizovala. Geremkův svět je světem ponížených, zatracených, ve skutečnosti však i vlastním způsobem žijících a myslících lidí.
Svátky bláznů a karnevaly: Kniha francouzského medievalisty Jacquese Heerse je věnována středověké karnevalové kultuře a středověkému vztahu k zábavám a slavnostem. Rozsáhlou pozornost autor věnuje církevním slavnostem a jejich významu pro každodenní prožívání křesťanské víry. Vedle svátků a slavností, které stály na pomezí mezi laickou a církevní kulturou, ale ve středověku existovaly i ryze světské slavnosti, svátky bláznů, karnevaly, jimž věnuje Heers největší pozornost. Na základě především francouzských pramenů se mu podařilo zachytit jejich pestrou podobu, v níž někdy dominovaly děti, jindy naopak tělesně postižení či blázni. Samostatnou pozornost pak věnuje kategorii blázna, i dvorského blázna, ve středověké společnosti, jež této postavě často přisuzovala divotvorné a magické vlastnosti.
Magie ve středověku: Ve své nejvýznačnější práci autor sleduje vývoj magie od jejích předkřesťanských kořenů, přes její křesťansko-pohanskou podobu v období vrcholného a pozdního středověku až po její okultistické vyústění v 15. a 16. století. V centru jeho zájmu nestojí pouze magické praktiky křesťanské Evropy, ale stejně tak i učenecké představy o magii arabských středověkých intelektuálů a jejich vlivu na renesanční okultismus. Tuto knihu je rovněž možné číst jako středověký dialog mezi pověrečností, počátky přírodních věd a pokusů propojit lidovou zbožnost s ortodoxními náboženskými představami, s vědomím, že laici nemohou většinu teologických subtilit pochopit a že je pro ně třeba věrouku zjednodušit a částečně i zpohanštět.
Dějiny ďábla: Francouzský historik moderních dějin Robert Muchembled se ve své vědecké práci zabývá společenskými dějinami, antropologií moci, kriminality a materiálního života v období let 1400–1789, zejména v pařížské oblasti. Na úspěšné studie dějin čarodějnictví Muchembled navázal analýzou obrazu ďábla a podobami Zla v západní civilizaci 2. tisíciletí. Kniha Dějiny ďábla je originální rovněž ve zkoumání vztahů mezi kulturou, pojímáním těla, společenskými vazbami a zobrazováním Zla. Prizmatem obrazu ďábla autor pozoruje a probírá všechny kulturní a intelektuální projevy západní společnosti (literaturu, film, komiksy, výtvarné umění apod.).
Krátká historie mýtu: Krátká historie mýtu se zamýšlí nad mýty a sleduje jejich vývoj od dávnověku do dnešní doby. Co jsou to mýty? Jak vznikaly? A proč vůbec? Mají pro nás ještě nějaký význam? Ztratili jsme k nim vztah? Dějiny mýtu jsou vlastně historií lidstva – záznamem jeho nadějí a usilování, jeho pátrání po řádu věcí. Mýty nám pomáhají porozumět vesmíru a našemu místu v něm. Mýty a jejich trvalé proměny nám pomáhají pochopit ty, kdo si tyto příběhy vyprávěli a vytvářeli je. Mýtus nelze číst potichu, pokud mu chceme porozumět. Takový mýtus nemá smysl. Mýtus je třeba žít a prožít. A znovu a znovu ho vyprávět.
Edda: Revidovaný překlad slavného středověkého rukopisu, obsahujícího nejstarší a nejvelkolepější germánské mytické a hrdinské písně. Mytická část vypráví příběhy severských božstev od vzniku světa až po jeho soumrak, např. o moudrém Ódinovi, o zamilovaném Frejovi, o rozlíceném Thórovi, o šlechetném Baldrovi a o proradném Lokim. Hrdinská část pojednává o životech a skutcích lidí, jako byli Sigurd nebo Brynhilda, héroů známých i z německé mytologie a proslavených Wagnerovými operami.
Kočičí zaklínání: Příběhy o dávných bozích, elfech, skřítcích i lidech se dodnes vyprávějí především na irském venkově, kde tato tradice vyprávění lidových příběhů zůstává stále živá. Lidé věří, že existují magická místa, kudy lze vstoupit do země kouzelných bytostí a kudy občas tyto bytosti přicházejí do našeho světa. O setkáních s bytostmi Sidhe se vypráví nepřeberné množství příběhů a v této knize vám nabízíme alespoň malý zlomek z obrovské pokladnice pohádek a mýtů smaragdového ostrova.
Dílo – William Shakespeare: V českém prostředí unikátní vydavatelský počin předkládá čtenáři v jednom svazku kompletní dílo Williama Shakespeara, tj. všechny hry tragické, komediální, historické i tzv. romance spolu se Sonety, dalšími básnickými skladbami (např. Venuše a Adonis či Znásilnění Lukrécie) a díly spornými a apokryfními, a to vše v překladu jediného člověka, předního českého anglisty a shakespearologa Martina Hilského. Kompletní dílo je doplněno úvodní studií, každá hra či báseň je uvozena stručnou charakteristikou a technickým popisem a celek uzavírá přehledný rejstříky shakespearovských postav.
Psyché a smrt: Kniha je orientačně rozdělena do dvou částí. V první části je zpracováván etnologický a mytologický materiál, založený na zprávách a tradicích z celého světa. Tato část je co se týče smrti zaměřena zejména na psychologické reakce skupin, kmenů a národů, promítající se v obřadech, mytologických příbězích a lidových zvycích, jež v západní kultuře ještě stále přežívají. Autor názorně dokládá, že Smrt se původně odhalila ve zvířecí podobě: jako Vlk, Kůň, Pes, Had a Pták. V současnosti na sebe Smrt bere obdobné podoby, jež se dostávají do lidského vědomí především prostřednictvím snů.
Walden aneb Život v lesích: „Odešel jsem do lesů, protože jsem chtěl žít uvědoměle, postavit se čelem k základním skutečnostem života…“ Thoreauova dnes již legendární zpráva o dvouletém pobytu ve vlastnoručně postaveném srubu v lesích poblíž massachusettského Concordu, jež se již dávno zapsala do dějin americké literatury a myšlení jako jedinečný záznam úvah o ekonomické soběstačnosti, dobrovolné skromnosti a sepětí člověka a přírody jako základu životního stylu, neztrácí ani sto padesát let po svém vzniku svou aktuálnost: právem je dnes řazena mezi první moderní texty zamýšlející se nad vztahem civilizace ke světu přírody.
Čtyřprocentní vesmír: Vědci se v poslední době snaží vysvětlit jeden mimořádně matoucí rys našeho vesmíru: jen čtyři procenta kosmu jsou tvořena hmotou, ze které se skládáme i my, naše knihy, každá planeta a hvězda. O zbytku nevíme vůbec nic. Rochard Panek ve své knize líčí, jak vlastně vědci k tomuto závěru došli. Poutavě, názorně a do detailů vypráví o snaze nalézt „temnou“ hmotu i ještě podivnější substanci zvanou temná energie.
Čtyři zákony, které řídí vesmír: Autor ve své knize vysvětluje podstatu termodynamických zákonů, které řídí vše, co se děje ve vesmíru. S minimálním využitím matematického aparátu provází čtenáře po představách o vlastnostech energie a jejích přeměnách v jiné formy, o entropii, volné energii i nedosažitelnosti absolutní (termodynamické) nuly. S pomocí těchto zákonů dochází k neodvratitelnému závěru, že vesmír musí jednoho dne zemřít.
Maus: K 25. výročí prvního vydání slavného comicsu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým – a současně hodnotně umělecky ztvárněným – zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata – odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.
Jako bychom dnes zemřít měli: Advent roku 1949, zasněžená mrazivá Vysočina, nedělní dopoledne 11. prosince. V malém kostele v Číhošti se při kázání sedmačtyřicetiletého faráře Josefa Toufara třikrát zakýval dřevěný oltářní křížek a zůstal zkroucen a vychýlen mimo těžiště. Pohyb křížku vidělo dvacet svědků. Následně se do rozbíhajícího církevního objasňování vlomila komunistická Státní bezpečnost. Farář Toufar byl zatčen, unesen a mučením jej příslušníci StB nutili lživě doznat, že vše podvodně sestrojil. Toufar, který byl při výsleších sadisticky bit, se rekonstrukce už nedožil a jeho mučednická smrt zhatila připravovaný inscenovaný monstrproces, nezastavila však otevřený útok komunistického aparátu proti katolické církvi. Kniha se skládá ze dvou rovnocenných částí, textové a obrazové. Vzniklý celek je také důkladně vyvedenou kronikou života jedné části Vysočiny v první polovině minulého století, krajiny, jež v sobě nese stigmata hrdinů a mučedníků. Spolu s autorem, pamětníky i fotografiemi putujeme po místech dnes zbořených, zatopených, či zjizvených necitelnými zásahy do krajinného profilu z dob komunismu.
Dům hedvábí: Sherlock Holmes, nejslavnější soukromý detektiv, se vrací v novém příběhu z pera renomovaného autora thrillerů, detektivek i předloh k detektivním seriálům. Píše se rok 1890 a u dveří bytu číslo 221B v ulici Baker Street zvoní vyděšený obchodník s obrazy – v mrazivých londýnských ulicích ho sleduje záhadný cizinec s čerstvou jizvou v obličeji. Zdánlivě triviální případ, který Sherlocka Holmese zavede z Londýna až do přistěhovaleckých čtvrtí amerického Bostonu, se však záhy mění v drtivou noční můru. Dvojice vyšetřovatelů postupně odhaluje tajemné spiknutí, jehož odhalení hrozí otřást samotnými základy Britského impéria. Anthony Horowitz jako první po mnoha letech získal oficiální svolení od dědiců práv na dílo A. C. Doyla, aby v Domu hedvábí nezapomenutelnou postavu legendárního detektiva opět oživil. Román tak doplňuje slavný kánon případů Sherlocka Holmese a je neocenitelným přírůstkem do knihovničky všech milovníků detektivní literatury.
Skvostná země: Skvostná země je miniaturní svět, takový, jaký si vysnila desetiletá Judith McPhersonová. Holčička si z kelímků od jogurtu, provázků a věcí nalezených na ulici vytváří svůj vlastní soukromý svět, kam nemůže zlo a smůla. Toho si užije dost venku, v tom skutečném světě – maminka jí zemřela, otec je oddaným stoupencem náboženské sekty a malou Judith kvůli tomu šikanují ve škole. Dětské prožívání nelítostnosti světa je zcela autentické, neboť autorka sama před lety prošla stejným martyriem na velšském venkově.
Jak zacházet s nemrtvými: Stockholm v polovině srpna 2002. Po dlouhé úmorné vlně veder trápí všechny obyvatele nesnesitelná bolest hlavy. Jako by město pokrývalo podivné elektrické pole. Nedají se zhasnout světla ani vypnout elektrické přístroje. Obyvatelé propadají panice. Něco visí ve vzduchu. Najednou vše rázem pomine. Zdánlivě se nic nestalo, nebo že by přece jen? Gustav Mahler, novinář v důchodu, ztratil po smrti milovaného vnuka chuť do života, nic ho netěší a nezajímá. Najednou mu zavolá starý známý z Danderydské nemocnice. Stalo se prý něco strašného – mrtví v nemocniční márnici náhle ožívají. Román švédského prozaika Johna Ajvide Lindqvista, který si tentokrát pohrává s klasickým hororovým motivem zombie. V jeho podání ale oživlé mrtvoly nejsou žádná strašidelná masožravá monstra, ale ztrápené bytosti, které chtějí, jako každý z nás, jen jediné: vrátit se domů. Jak zacházet s nemrtvými je mrazivým hororem se vším všudy a zároveň dojemným příběhem o lásce, která se dokáže vzepřít samotné smrti.
Jistě si mnoho z vás povšimlo, že výše uvedené knižní tipy jsou literaturou takřka výhradně zahraniční. Abych ukojil vlastenecká srdce, následuje ještě několik vynikajících knih, které mapují situaci českých zemí a jejich kulturu v pohnutých dobách minulých. Zatímco naše školství skomírá, lidé hloupnou a zapomínají, na pultech knihkupectví se objevují výtečné a tolik potřebné tituly jako Literární život ve stínu Mnichova, Dlouhé stíny Mnichova, Fašismus v českých zemích, Ještě jsme ve válce, Pod ochranou hákového kříže, Zákonné bezpráví, Znárodněné Československo, a ze zahraničních Dějiny 20. století, Jaká je cena člověka, Studenti, láska, Čeka a smrt a Za obzor totalitarismu.
Tento článek byl zveřejněn 8.12.2012 v 0:00 v kategorii Knižní tipy.
Teda moc díky, jsem teď v takovém knižním vzduchoprázdnu a tvoje „Mulderova“ nabídka mi přišla přímo do rány:-)
no pozrime sa, inšpirativne
Dadlenka & kimberly: Jsem moc rád, že vám tato nabídka přišla vhod
A budu ještě radši, když vy nebo i kdokoliv další dodáte tipy na vámi oblíbené knihy (rozhodně se nemusí jednat pouze o novinky).
A když už jsem u toho, tak dodám, že s dobrými, čtivými, informačně bohatými a přesto rozsahem nikterak velkými biografiemi se doslova roztrhl pytel: krom zmíněného Sokrata doporučuji ještě Buddhu, Ježíše a Darwina. Nejsou to žádné tupě napsané životopisy typu „narodil se tehdy, udělal tohle a zemřel támhle“, ale stručně, jasně a výstižně pojaté příběhy ze životů zajímavých a dodnes nesmírně vlivných osobností.
Nevím, jestli tady už někdy nebyla zmíněna, ale Mulder určitě nevynechal Jitro kouzelníků, sice už starší kousek, ale pořád zajímavý:-)
http://cs.wikipedia.org/…C3%ADk%C5%AF
Hmmm, neviem, možno aj toto by si Mulder rád prečítal, ale ja určite áno
Gene Brewer: K-PAX (Svět podle prota), On a Beam of Light (Na světelném paprsku), The Worlds of prot(protovy světy)
Ak už bola táto trilógia niekde na stránkach spomenutá, ospravedlňujem sa
Tedy tomu říkám výběr ! Jako každý rok se určitě rád nechám inspirovat, zatím jsem to prolítnul jen zběžně, ale zahlídnul jsem tam něco o vesmíru což mužu. Ráno to v práci pořádně pročtu..díky za článek ale teď koukám zrovna v TV začíná Arcadia ;)
Dadlenka & XxX: Díky za vaše tipy! Co nejdřív se do nich ponořím a věřím, že nejen já.
Mitchell: Jsem rád, že i letos tě nabídka potěšila – snažil jsem se o co největší žánrovou šíři, a tak jsem rád, že sis alespoň na první pohled vybral tituly s tématikou vesmíru.
Já jsem dočetl zatím jen Čtyři zákony, které řídí vesmír, což je vlastně velmi útlá knížka (100 a něco stran). Je pravda, že autor využívá matematického aparátu jen velmi omezeně, přesto bych knihu doporučil lidem jednoznačně přírodovědeckého zaměření (přiznám se, že mně čtení dělalo občas problémy).
Naopak Čtyřprocentní vesmír, který čtu teď, je vynikající, navíc to téma je hodně zajímavé, takže doporučuju. Strašně se mi na tom líbí ta dosti znepokojivá myšlenka, že naše ultravědecká civilizace si teprve začíná uvědomovat (ne chápat či rozumět, ale uvědomovat) nekonečnost vesmíru. A cesta k jeho pochopení je možná stejná jako vesmír sám, nekonečná.
Díky za tipy!
Jakmile jsem si přečetla větu : Jaké knihy by nakupoval Mulder, tak mi automaticky naskočil Owen! Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.Postava Owena by jistě Mulderovi nedala spát.
Maus- to jsou knihy, které musí mít doma každý, nejen M.
Určitě by si koupil i Larssonovo Millenium, myslím, že by ho to k Lisbeth tak nějak táhlo. Je to dost „zvláštní“ postava.
A pak si nemůžu pomoct, ale jsem přesvědčena, že by miloval Čapka (jako já . Letos si nadělím soubor jeho díla v nádherné vazbě.
Loni jsem se tu inspirovala Chatrčí a Zlodějkou knih (obě skvělé) a teď si myslím na Walden a Jak zacházet s nemrtvými.
Takže ještě jednou díky, díky…
Abych nezapomněla, nějak mi v tom Tvém jinak skvělém výčtu chybí literatura erotická. Nebo že by ji Mulder vynechal ??
El: Perfektní! Díky moc za komentář :)
Ač mi to mnoho lidí nevěří, přiznám se, že erotickou literaturu takřka neznám a neorientuji se v ní. Ne že by mě nelákala, ale to víš, existuje internet a v něm asi dva bilióny povídek tohoto žánru, takže má-li člověk chuť, může se začíst…
Mulder tu možnost samozřejmě neměl, a tak můžeme jen přemítat, co se v jeho knihovničce (nebo lépe řečeno, pod stolkem u videa) nahromadilo…