Dana Scullyová a její víra v Boha

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o mytologii Akt X, ale báli jste se vylepit do okna písmeno "X". Černý olej, Kouřící muž, Syndikát, mimozemské únosy, Samantha, mimozemští rebelové, William a plno dalších otázek čeká na zodpovězení...

Moderátor: MrSmith

Dana Scullyová a její víra v Boha

Odeslatod Padmé v 16 dub 2008 00:17

No, nevím, zda se to hodí přímo sem, ale...
Sama jsem věřící a vždy mě strašně fascinovalo na postavě Scullyové, že ač je skeptik, věří v Boha. Je to zajímavý rozpor - Boha nikdy neviděla, ale věří v něj. Mimozemšťany taky neviděla, a i když měla důkazy, nepřesvědčilo ji to.
Přesně si nepamatuji ty díly, ve kterých se řešila její víra (myslím, že byly dva - o tom malém klukovi, co měl stigmata a o tom léčiteli, co pak vstal z mrtvých)
Mulder je totální ateista a tyhle díly s náboženskou tématikou mě prostě bavily.
Váš názor? ;)
Padmé: Kněžka v chrámu Sv. Johna Doggetta.
V chrámu lze:
- pět chvalozpěvy na Doggetta

V chrámu je zakázáno:

- mluvit negativně o Doggettovi
- pět chvalozpěvy na Muldyho

Přijďte do chrámu sv. Doggetta a přidejte se k jeho uctívačům. :))))))
Uživatelský avatar
Padmé
 
Příspěvky: 62
Registrován: 13 dub 2008 00:47
Bydliště: Praha

Re: Dana Scullyová a její víra v Boha

Odeslatod MrSmith v 16 dub 2008 00:21

Tiez ma bavili diely s touto tematikou. S nou to je presne ako s mojim otcom. Je vedec, skeptik, ked mu zacnem rozpravat o UFO a pod. tak hned zacne rozpravat nech sa nezaoberam takymi volovinami. On veri v to co vidi. Je ale veriaci. Celkom zaujimava situacia to je. Paci sa mi na Scullyovej jej viera. Nechapem ako Mulder moze byt ateista :) . Mozno veri v nejaku moc, nejaku The Force, ze Padme ;) ale vieru v Cirkev nema.
Obrázek
Uživatelský avatar
MrSmith
 
Příspěvky: 346
Registrován: 13 dub 2008 14:10
Bydliště: Košice

Re: Dana Scullyová a její víra v Boha

Odeslatod nabaa v 16 dub 2008 13:29

Řekla bych,že věřit v Boha a věřit v existenci mimozemského života je rozdíl. Krom toho si nemyslím, že by Scullyová byla z těch, kteří by přímo popírali možnost,že ve vesmíru existuje nějaká forma života,třeba jednobuněčná. Spíš nevěřila v šedé mužíčky, ve spiknutí a kolonizaci. Aspoň tak to na mě působilo. Sama věřící nejsem v pravém slova smyslu, i když občas nevylučuju, že existuje něco nad námi. A tak to podle mě brala i Scullyová, jen tomu něčemu říkala Bůh. Člověk může věřit v Boha a přitom popírat něco, co je fyzikálně prokazatelně nemožné. Asi proto,že to bylo prokázáno. Existenci Boha nikdo potvrdit ani vyvrátit nemůže. A to je ten rozdíl. :) A právě teď mám pocit,že to vyznívá jako úplný nesmysl.. :P
But what if we could stop,pause to take stock of each precious moment before it passes? Might we then see the endless forks in the road that have shaped a life? And,seeing those choices,choose another path?
Uživatelský avatar
nabaa
 
Příspěvky: 831
Registrován: 13 dub 2008 10:08
Bydliště: Prostějov

Re: Dana Scullyová a její víra v Boha

Odeslatod Angelitos v 16 dub 2008 18:46

nabaa píše:Řekla bych,že věřit v Boha a věřit v existenci mimozemského života je rozdíl. Krom toho si nemyslím, že by Scullyová byla z těch, kteří by přímo popírali možnost,že ve vesmíru existuje nějaká forma života,třeba jednobuněčná. Spíš nevěřila v šedé mužíčky, ve spiknutí a kolonizaci. Aspoň tak to na mě působilo. Sama věřící nejsem v pravém slova smyslu, i když občas nevylučuju, že existuje něco nad námi. A tak to podle mě brala i Scullyová, jen tomu něčemu říkala Bůh. Člověk může věřit v Boha a přitom popírat něco, co je fyzikálně prokazatelně nemožné. Asi proto,že to bylo prokázáno. Existenci Boha nikdo potvrdit ani vyvrátit nemůže. A to je ten rozdíl. :) A právě teď mám pocit,že to vyznívá jako úplný nesmysl.. :P


Ne že bych se v tom zamotala :lol: , ne rozumím Ti, je to zajímavý názor :)
Obrázek
Scully: You were an Indian guide, help me out here.
Mulder: Indian guide says maybe you should run to the store and get some matches.
Scully: I would but I left my wallet in the car.
Uživatelský avatar
Angelitos
 
Příspěvky: 378
Registrován: 13 dub 2008 10:16
Bydliště: Ostrava :)

Re: Dana Scullyová a její víra v Boha

Odeslatod Efa_X v 18 dub 2008 23:07

Souhlasím s Nabou : Existenci Boha nikdo potvrdit ani vyvrátit nemůže.

Proto se tomu taky říká víra - prostě v něco věřím, i když to nevidím a nemám přímé důkazy. Kdybych to totiž viděla, tak už je tu víra zbytečná.

Jelikož sama jsem věřící, bylo mi sympatické, že je Scullyová věřící. Myslím si to stejné, co Scully (teda, jestli je to postoj Scully): věřím v Boha, nepopírám, že by ještě někde ve vesmíru mohl existovat život, možná existuje, jenom o něm nevíme. Ale tomu s mimozemšťany a kolonizací, o čem vlastně Akta jsou, nevěřím. Leda, že bych zažila na vlastní kůži, to co Scully, to bych pak asi začala pochybovat, čemu věřit, nebo spíš začít brát víc vážně věci jako UFO, mimozemské civilizace apod.
Uživatelský avatar
Efa_X
 
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2008 15:55

Re: Dana Scullyová a její víra v Boha

Odeslatod Milius v 10 črc 2008 23:10

Je to nejzajímavějším tématem celičkých Akt X.Dana byla špičkový západní vědec-a věda je na jedné straně obdivuhodná svými metodami a výsledky,ale také dost úzce vymezená a uzavřená do sebe.Její vzdělání jí paradoxně přineslo i jistou profesní degeneraci-je pro ni velice těžké připusti existenci toho,co není empiricky potvrzené,takže i mimozemštanů.Ale to se s vírou nevylučuje,nejen proto,že v ní byla Scullyová nezávisle na vé vůli vychována.Mám pokaždé neodvratný dojem,že její víra nebyla spojená jen se sladkými vzpomínkami na dětství ani s jakousi strnulou a neskutečnou Vyšší mocí,ale byla valmi vášnivá a konkrétní,i když jen v některých okamžicích.A třebaže se to často nezdá,naše oblíbená agentka je vírou ovlivněná možná více než vědou.At je to už jak chce,myslím si,že DS je Bohu velmi blízko minimálně svou vnitřní sílou a touze po spravedlnosti,která se u ní mnohokrát ukázala.
Who are you?
A Number.
Your name?
Gone. Blown away. Into the sky.
Look up there.The sky is black. Black with names.
Uživatelský avatar
Milius
 
Příspěvky: 47
Registrován: 09 črc 2008 22:46
Bydliště: Šenov u Ostravy

Re: Dana Scullyová a její víra v Boha

Odeslatod KayTee v 11 črc 2008 10:16

Milius píše:Je to nejzajímavějším tématem celičkých Akt X.Dana byla špičkový západní vědec-a věda je na jedné straně obdivuhodná svými metodami a výsledky,ale také dost úzce vymezená a uzavřená do sebe.Její vzdělání jí paradoxně přineslo i jistou profesní degeneraci-je pro ni velice těžké připusti existenci toho,co není empiricky potvrzené,takže i mimozemštanů.Ale to se s vírou nevylučuje,nejen proto,že v ní byla Scullyová nezávisle na vé vůli vychována.Mám pokaždé neodvratný dojem,že její víra nebyla spojená jen se sladkými vzpomínkami na dětství ani s jakousi strnulou a neskutečnou Vyšší mocí,ale byla valmi vášnivá a konkrétní,i když jen v některých okamžicích.A třebaže se to často nezdá,naše oblíbená agentka je vírou ovlivněná možná více než vědou.At je to už jak chce,myslím si,že DS je Bohu velmi blízko minimálně svou vnitřní sílou a touze po spravedlnosti,která se u ní mnohokrát ukázala.


Krásně řečeno!
* * * A dream is an answer to a question we haven't learned how to ask * * *
Uživatelský avatar
KayTee
 
Příspěvky: 892
Registrován: 13 dub 2008 00:35
Bydliště: Far..far..away


Zpět na Mytologie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron