Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Den, kdy zemřela hudba

V epizodě Clyde Bruckman's Final Repose se pan Bruckman zmínil o hudebníkovi jménem Buddy Holly, jehož předčasná smrt přivedla Bruckmana k věštění. Kdo to vlastně Holly byl, jak zemřel a proč se tento článek jmenuje tak, jak se jmenuje? Charles Hardin Holley, známý především pod pseudonymem Buddy Holly, byl velmi talentovaný americký kytarista a zpěvák, který je dodnes považován za jednoho z největších průkopníků hudebního stylu rock'n'roll. Hollyho kariéra naplno odstartovala v roce 1955 ve věku pouhých osmnácti let. O dva roky později založil kapelu The Crickets, se kterou definitivně prorazil. Songy jako That'll Be the Day, Everyday či Maybe Baby se okamžitě po jejich vydání v roce 1957 staly velkými hity. V té době byl v hudebním průmyslu Holly jediným profesionálním autorem rock'n'rollu, který své písně nejen zpíval, ale také skládal a textoval.

buddy_holly.jpg buddy_holly_guitar.jpg

Magický pohled: Buddy Holly v 50. letech s elektrickou kytarou v ruce 

Výčet hudebních kapel i jednotlivých interpretů, kteří se nechali Hollyho hudbou inspirovat, je úchvatný. Hudební inovace, se kterými Buddy Holly v polovině padesátých let přišel, později převzali Beatles, Rolling Stones, Beach Boys, Bob Dylan, Bruce Springsteen i samotný král rock'n'rollu Elvis Presley. Ve stejné době, kdy Holly tvořil, fungovali i další nadějní hudebníci jako byli Ritchie Valens a J.P. Richardson, jinak známý jako The Big Bopper. Oba pánové seděli 3. února 1959 na palubě malého osobního letadla společně s Buddy Hollym. Se třemi zpěváky byl v letounu ještě pilot Roger Peterson. Ten po několika minutách letu vletěl přímo do sněhové bouře, ze které už svůj stroj nedokázal dostat. Když nedaleko městečka Mason City v americkém státě Iowa letadlo spadlo, všichni cestující zahynuli. V době smrti bylo Hollymu 22, Richardsonovi 28 a Valensovi pouhých 17 let. Už tak velká tragédie má ještě několik dalších hořkých příchutí. Jak poznamenal pan Bruckman v epizodě Akt X, Richardson původně letadlem vůbec letět neměl. Protože ale spěchal, vyměnil si své místo s Waylonem Jenningsem, Hollyho parťákem z kapely The Crickets. Když se Holly dozvěděl, že jeho kamarád nepoletí, tak v narážce na mrazivé počasí řekl Jenningsonovi, že doufá, že jeho autu zamrzne motor. Jennings na to s úsměvem zareagoval, že doufá, že Hollyho letadlo spadne. Netřeba dodávat, že tato věta ho pronásledovala až do konce jeho života. Když v jednom jediném dni vyhasly životy tří talentovaných autorů, způsobilo to u milionů fanoušků šok, ze kterého se americká hudební scéna vzpamatovávala ještě dlouhou dobu. Právem je 3. únor 1959 dodnes považován za den, kdy zemřela hudba. Toto označení se vžilo se slavnou písní American Pie, kterou v roce 1971 nazpíval Don McLean. Nádhernou písničku s celou řadou zajímavých odkazů si můžete poslechnout níže.

Clyde Bruckman byl fascinován představou, co všechno se v životech zúčastněných muselo stát, aby toho dne společně nasedly na osudný let. Mě osobně spíš fascinuje představa, co všechno se mohlo stát, kdyby letadlo nikdy nehavarovalo. Je pravda, že Elvis Presley odvedl práci za Buddy Hollyho více než dostatečně, přesto člověk nemůže nemyslet na to, o co všechno byl toho dne hudební svět ochuzen. Buddy Holly po sobě zanechal těhotnou manželku, se kterou byl v době smrti ženat půl roku. Více o něm si můžete poslechnout v zajímavém rozhovoru na serveru rozhlas.cz, ve kterém se redaktorka Ivana Šamonilová ptala renomovaného hudebního publicisty Jiřího Černého. Vřele doporučuji.

Tento článek byl zveřejněn 28.4.2013 v 0:00 v kategorii Záhady a fenomény.

Komentáře: 7

  1. janniex napsal(a) 25.2.2009 v 16:10

    Nebyl o tom náhodou natočený film? Mám pocit, že jsem něco na toto téma kdysi viděla.

  2. kultx napsal(a) 25.2.2009 v 17:37

    janniex: Je to možné, film The Buddy Holly Story měl premiéru v roce 1978.

  3. kultx napsal(a) 25.2.2009 v 17:38

    Jinak, Hollyho jste mohli zahlédnout hned v prvním záběru epizody CBFR :)

  4. luca napsal(a) 25.2.2009 v 17:46

    Díky za info, vždycky jsem si říkala, jak to vlastně bylo. Chudák ten Jennings, já pořád tvrdím, že by si člověk měl dávat pozor na pusu. Jen mě překvapilo, že byli všichni nešťastníci tak mladí, měla jsem pořád pocit, že se hovoří o starších pánech, asi kvůli Clydovi. :-) Ale ten byl v roce 1959 vlastně taky ještě mladý…

  5. janniex napsal(a) 26.2.2009 v 14:23

    kultx: Jj, to bude asi on… přesně si pamatuju ten moment ve filmu, jak s nima to letadlo spadlo…

  6. kultx napsal(a) 27.2.2009 v 1:15

    luca: Rádo se stalo, jsem rád, že se článek líbil!

    Pokud bylo Bruckmanovi přesně tolik, co jeho představiteli Peteru Boyleovi, tak byl Bruckman jen o rok starší, než Holly. Boyle se narodil 1935, Holly 1936 :)

  7. Tomáš napsal(a) 23.9.2020 v 16:28

    LaBamba z roku 1987, je to o Valensovi – to bude ai ten film. Jmenuje se podle jeho největšího hitu.

Řekněte nám svůj názor!