Vánoční tipy: Co Mulder letos koupí Scullyové?
Knižní tipy mají na našem webu již pětiletou tradici, a proto nesmějí chybět ani letos. Tentokrát kvalita nahrazuje kvantitu, a tak zatímco minule jsem pro vás měl pětadvacet tipů, letos jich je rovná desítka (pravda, doplněná o několik bonusových, „nepovinných“ kousků). Až na jednu výjimku knihy o historii, kultuře a vědě tentokrát zcela chybějí, o nic zásadního i přesto nepřijdete (vše podstatné, zvláště vynikající edice Aliter, Každodenní život a Memoria medii aevi, naleznete v loňské aktualitě). Ale dost už prázdného plkání a hurá do čtení, za první desítku (knihy jsou seřazeny abecedně) vám ručím vlastním životem.
Božská komedie: Kompletní vydání v novém překladu. Velkoryse rozvržená epopej, jedno ze základních děl světové literatury, už osm století upoutává pozornost čtenářů na celém světě. Dante Alighieri (1265–1321), básník a učenec, který mimo jiné stojí u základů spisovného italského jazyka, shrnul ve svém nejvýznamnějším, neobyčejně důmyslně komponovaném díle veškeré vědění své doby. Báseň je postavena na základním principu čísla tři: skládá se ze tří částí – pekla, očistce a ráje, a je napsána v sugestivních terciích. Na pouti záhrobní říší, která je symbolickým obrazem lidského života, od prvotního hříchu až po spasení a probuzení k věčnému životu, a očistcem autora provází římský básník Vergilius.
Démon zvrácenosti: Nové ilustrované vydání slavných povídek amerického romantického prozaika, básníka, esejisty a novináře Edgara Allana Poea (1809–1849). Dílo zakladatele moderní detektivní prózy a hororu, které inspirovalo již řadu výtvarníků, tentokrát vychází s ilustracemi významného českého malíře a sochaře Jaroslava Róny.
Filiálka pekla na zemi: Filiálkou pekla na zemi nazval rakouský spisovatel a berlínský žurnalista Joseph Roth (1894–1939) německou Třetí říši. Původem Žid, vyznáním katolík a v psaní přesný kritik nacismu odešel z Německa v roce 1933 do exilu v Paříži. Výbor z tehdejších Rothových dopisů Stefanu Zweigovi, některých nezveřejněných rukopisů a zejména článků, jež vycházely v pařížských, ale i pražských novinách v letech 1933 až 1939, spojuje pronikavý styl. Autor jím odkrývá nacistické praktiky na poli kulturním a duchovním, vysmívá se nacistické mytologii a jazyku, jasně pojmenovává jejich smysl a předpovídá budoucí vývoj. Jako protiváhu antisemitské, antikřesťanské a protikulturní politiky klade Roth jména a díla svých předchůdců a současníků, spisovatelů pravého evropského ducha. Díky tomu kniha podává celistvou a hutnou zprávu o bohaté slovesné kultuře své doby a jejích tvůrcích ve chvíli, kdy začínají být systematicky ničeni.
Jak zacházet s nemrtvými: Stockholm, srpen 2002. Po dlouhé úmorné vlně veder trápí všechny obyvatele nesnesitelná bolest hlavy. Jako by město pokrývalo podivné elektrické pole. Nedají se zhasnout světla ani vypnout elektrické přístroje. Obyvatelé propadají panice. Druhý román švédského prozaika Johna Ajvide Lindqvista (1968) si pohrává s klasickým hororovým motivem zombie. V jeho podání ale oživlé mrtvoly nejsou žádná strašidelná masožravá monstra, ale ztrápené bytosti, které chtějí, jako každý z nás, jen jediné: vrátit se domů. Jak zacházet z nemrtvými je mrazivý horor se vším všudy a zároveň dojemný příběh o lásce, která se dokáže vzepřít samotné smrti.
Modlitba za Owena Meanyho: Vydání v pořadí sedmého románu amerického spisovatele Johna Irvinga, autora světově proslulého bestselleru Svět podle Garpa, vypráví příběh prazvláštně nadaného chlapce Owena Meanyho, posmívaného mezi svými vrstevníky, ze kterého se však posléze stává mladík nebývalé autority, prorok, jenž prožívá absurdní novodobou paralelu s životem Ježíše Krista.
Sága o Völsunzích: Ságy o dávnověku jsou svéráznými skvosty bohaté vypravěčské tradice Islandu. Otevírají fantazijní světy, v nichž se bájní severští hrdinové utkávají s nadpřirozenými protivníky, oddávají se bujarým pitkám a dobývají nedobytné panny. Čtyři stěžejní ságy, o Völsunzích, Ragnarovi Huňaté nohavici, o Bósim, o Hrólfovi Tyčce, oscilují mezi heroickou tragikou a zemitým komičnem, rytířskými mravy, vikinskou krutostí a odvážnou erotikou, pohádkovostí a realistickou psychologií.
Strašidelný chrám v horách: Na ostrovech japonského císařství žili nejen samurajové, potulní mnichové a další lidé, ale spolu s nimi i buddhistická a šintoistická božstva, duchové předků a neobvykle velké množství nadpřirozených bytostí. Dozvídáme se to z lidových vyprávění, v nichž vystupují démonická zvířata měnící podobu, oživlé sochy světců, lidožravá jamauba s tlamou na temeni hlavy, vodník, kterému nejvíc chutná krev a okurky, zázračně narození hrdinové či dračí palác na mořském dně. Kniha obsahuje mnoho takovýchto pověstí o démonech, přízracích, mniších, silácích a zvláštních místech.
To: Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Nyní už jsou dospělými muži a ženou. Rozprchli se do velkého světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Ale nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky do městečka Derry, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a zlu beze jména. Mistrovské dílo Stephena Kinga, ve své kategorii hodnocené jako jeden z nejlepších hororů, jaký kdy byl napsán.
Věci mimo nás: Když do sečtělého knihovníka vstoupí duch dávno zapomenutého básníka, při vymítání nepomůže ani celonoční sledování wrestlingu. Jakmile se staré punčocháče promění v Zlatou síť, do níž je možno chytit Ducha vetřelce, je o pohromu a oběti postaráno. V okamžiku, kdy dálnici v Severní Karolíně zatarasí pět set metrů široký sen, musí dát hlavy dohromady všichni policisté v okolí. Fred Chappell si hraje s žánry – a se čtenářem – jako kočka s myší. Sbírka deseti povídek s fantazijními a lehce hororovými náměty.
Zlodějka knih: Četli jste někdy knihu, jejíž vypravěčkou je Smrt? Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou. Má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce.
Pokud máte chuť na kvalitní fantasy epos, nového vydání se dočkala jedna klasika (Silmarillion, Hobit, Společenstvo prstenu, Dvě věže, Návrat krále) i jedna novější záležitost (Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány, Tanec s draky). Pro fanoušky žánru v obou případech povinnost. Pokud preferujete vědečtější práce, nahlédněte do takřka šesti set stránkové publikace Civilizace a dějiny. Kniha si klade za cíl novým, unikátním způsobem představit souhrnně, v jediném svazku, dějiny člověka na planetě Zemi. Za tímto účelem představuje ve dvou desítkách esejí myšlenky a názory nejlepších českých vědců a akademiků na dané téma. Pokud přemýšlíte, kde nakupovat, doporučuji Levné učebnice, kde navzdory názvu obchodu naleznete krom odborné a populárně naučné literatury i běžnou prózu. Máte-li nějaký tip, ať už na knihu nebo na e-shop, ozvěte se do komentářů pod článkem.
Tento článek byl zveřejněn 5.12.2013 v 0:00 v kategorii Knižní tipy.
Čekám na vaše tipy a inspirace, tak se nestyďte!
jé Vánoce jsou tady.-)) díky:-)
sice to nejsou novinky, leč osvědčené klasiky, ale přesto to sem napíšu:-)
Na dlouhé zimní večery bych doporučila starou osvědčenou klasiku G.H. Wells: Válka světů – taková trošku jiná apokalypsa než aktovská:-)
Douglas Adams: Stopařův průvodce po galaxii – jako potvrzení Mulderova – že nejsme ve vesmíru sami a malá naděje, že i po zničení Země, můžeme žít jinde, akorát si nesmíme zapomenout ručník
Devětadvacet políbení Roalda Dahla: krásné, černohumorné a drsné a neskonale vtipné, jako připomínka toho, jaká umí být i Akta X
a intelektuálním vrcholem mých vánoc budou
Stephen Leacock: Literární poklesky
kdo nezná a má rád anglický humor, nech se začte:-)a menším oslím můstkem k Aktům X může být místo, kde náš oblíbený agent studoval:-)
Já bych nejdřív ráda upozornila na knihu, kterou jsem si koupila, protože jsem na ni slyšela a četla samé pozitivní ohlasy, a zatím je pro mě spíš zklamáním. Jedná se o knihu Zmizelá (Gone Girl) od Gillian Flynn. Žánrově detektivka, záměrem taky dobré, ale zpracováním, alespoň pro mě, katastrofa. Kniha je psaná formou deníkových zápisů, což by nebylo nic špatného, kdyby se pravidelně nestřídaly zápisy manžela a manželky, přičemž manžel píše v současnosti a manželka v minulosti. Sotva se začtu do jednoho, hned se musím přeorientovat do druhého. Je to zbytečně komplikované a aspoň mně to dost ochuzuje o atmosféru, která by jinak byla určitě skvělá.
Na druhou stranu bych od stejné autorky doporučila knihu Ostré předměty, která je podle mého perfektní do poslední stránky.
A kdo má rád detektivky s prvky hororu, doporučuji Okřídlenou duši od Amandy Stevens. A také volné pokračování s názvem Království, které už je v předprodeji. Třetí díl ani prequel ještě v ČR nejsou. Ale každá z knih má závěr, takže není nutné se omezovat. Všechny jsem přečetla jedním dechem a můžu říct, že už dlouho jsem nebyla tak napnutá. Hlavně u Okřídlené duše.