Darin Morgan
Darin Morgan je americký scénárista, který v letech 1994 až 1996 napsal čtyři mimořádně populární epizody seriálu Akta X a dvě k seriálu Millennium.
:: Chris Carter | Frank Spotnitz | Kim Manners | Vince Gilligan | Darin Morgan ::
Darin Morgan se narodil ve městě Syracuse, které leží v americkém státě New York. Do celého toho kolotoče s názvem Akta X Darin očividně slušně zapadá, protože hned první záhada je spojena s jeho narozením. K němu totiž došlo neznámo kdy. Z internetu, ani z oficiálních materiálů (knihy, DVD, internetové zdroje) konkrétní datum jeho narození bohužel nevyčteme. Příliš nám nepomůže ani Glen Morgan, který je Darinovým starším bratrem a v jehož osobních informacích je uvedeno tak akorát to, že se narodil v kalifornském městě El Cajon.
Oba bratři Morganovi měli zásadní vliv na utváření celého fenoménu Akta X. Glen napsal scénář pro Squeeze, první samostatně stojící epizody seriálu, a ke konci první série ještě stihl vytvořit čtyři nové a v dalších letech velmi významné postavy, trojici Osamělých střelců a zástupce ředitele FBI Waltera Skinnera. Darin zase do Akt X přivedl mimořádně úspěšný humorný subžánr, který nakonec dosáhl popularity blížící se až mytologickým epizodám. Samozřejmě můžeme předpokládat, že kdyby Darin Morgan v březnu 1995 nepřišel se svým Humbugem, zavedl by humor do Akt X někdo jiný. Je však velmi důležité, že se tím vyvoleným stal právě Darin. Díky mimořádné popularitě, jíž epizoda Humbug dosáhla, dostal Morgan hned za půl roku prostor pro svůj talent znovu. Tehdy, ve třetí sérii Akt X, nadaný autor přivedl na papír scénáře dvě památné postavy seriálu – Clydea Bruckmana a Jose Chunga. Pro jejich co možná nejvhodnější ztvárnění se Morgan spojil s legendami americké televizní zábavy, s dnes již zesnulým Peterem Boylem (1935–2006) a Charlesem Nelsonem Reillym (1931–2007).
Ve spolupráci těchto tří mužů vznikly dvě epizody, které se těžce popisují, aniž by vás neunavila vysoká koncentrace superlativů. Ostatně, obsáhlou recenzi příběhu o Clydeu Bruckmanovi si můžete přečíst zde. Darinovu výraznou popularitu v období třetí série pak už jen potvrzuje epizoda War of the Coprophages z poloviny tohoto období, kterou Morgan taktéž napsal. V této neprávem poněkud opomíjené epizodě scénárista neudělal nic menšího, než že rozpoutal invazi švábů v massachusettském městečku Miller's Grove. Jindy poklidné maloměsto zachvátila panika srovnatelná téměř s Wellsovým románem The War of the Worlds, který ostatně Morgan v některých scénách paroduje.
Darin Morgan napsal a režíroval rovněž dvě populární epizody seriálu Millennium, přečtěte si recenze Jose Chung's ‚Doomsday Defense‘ a Somehow, Satan Got Behind Me
Na Aktech X však Darin Morgan začal pracovat už mnohem dříve. První epizoda, na které se mladý autor v pozici konzultanta podílel, byla Blood ze začátku druhé série. K tomuto dílu Darin připravil příběh, který do podoby scénáře později převedl jeho bratr Glen se svým dlouholetým spolupracovníkem Jamesem Wongem. Od této epizody se Darin Morgan podílel na příbězích většiny epizod druhé a třetí série, když zastával pozici editora námětů. Svoji kariéru u Akt X však otevřel i uzavřel herecky – zahrál si totiž role zrůd v první samostatné epizodě druhé série, kterou je dnes již kultovní The Host, a v komediální epizodě Small Potatoes z konce čtvrté řady. I když pro Akta X napsal všehovšudy čtyři epizody, získal Morgan v roce 1996 jedno prestižní ocenění. Za scénář v kategorii dramatických seriálů obdržel cenu Emmy, kterou si toho dne zaslouženě odnesl též Peter Boyle. Oba muži obdrželi cenu za hořkou komedii o Clydeu Bruckmanovi.
Je to právě jakýsi skrytý obsah, hlubší rozměr, pro co epizody Darina Morgana milovaly a milují tisíce fanoušků. Všem těm dalším úsměvným příběhům, které více či méně důstojně pokračovaly v tradici Darinových příběhů, už cosi schází. Něco, co bych nazval duší, jakousi hořkosladkou esencí, s jejíž pomocí dokázal Darin ve svých příbězích dojmout, aniž by to působilo nuceně. Vím, o čem mluvím – závěrečné minuty dvou největších klenotů třetí série jsem za celý svůj život viděl už asi tisíckrát a myslím, že vy na tom nebudete o moc jinak. Obohatit zmíněné epizody o srdce, o jakýsi skutečně lidský rozměr, to je důvod, proč tyto epizody přežijí v našich myšlenkách a vzpomínkách. Vím, že teď zním až příliš pateticky, bohužel nejsem Darin Morgan, abych do toho všeho vnesl nějaké odlehčení. Třeba ve formě mimina s ocasem.
Nelze neocenit také Marganovu schopnost procpat do svých epizod stovky nejdrobnějších odkazů. Za všechny uvedu jeden – když v závěru epizody Jose Chung's ‚From Outer Space‘ Morgan popisuje, jakou cestou se vydaly jednotlivé postavy příběhu, dostane se až k Rockymu Crikensonovi. K tomuto místnímu bláznovi vypravěč dodává, že se Rocky přestěhoval do kalifornského El Cajonu, kde dodnes káže zoufalcům a ztracencům. Tomu se říká láska k rodnému městu!
Tento článek byl zveřejněn 1.1.2008 v 0:00 v kategorii Darin Morgan.
Je to relativně krátké, protože bude následovat několik dodatků formou dalších aktualit :)
Další pěkný článek… děkuji
Fakt by mě zajímalo, kdy se narodil.. No, možné je všechno.. A víme přece, že: „…jsou tu už velmi, velmi dlouho…“
Clyde Bruckman je moje srdcovka a rozhodně patří do mé soukromé TOP 5 celého seriálu. Holt, Darin Morgan opravdu umí!
Jose Chunga jsem bohuzel asi nikdy uplne nepochopila, ale Humbug je vazne velmi povedena zalezitost a Clyda Bruckmena miluju! :) Darin je sympaticky, sikovny chlapik – jestli oni ho sem vazne neseslali – pravda bude tam venku (trebas na matrice v mestecku Syracuse ;) )
a prej ze jsou tady jen „nejaky sedivy prdelky“ Ale kazdopadne oni jsou „ti hodni“