Dana Scullyová
Fox Mulder | Dana Scullyová | Kouřící muž | Walter Skinner | Alex Krycek | John Doggett | Monica Reyesová | Alvin Kersh | Diana Fowleyová | Osamělí střelci | Muž z Pentagonu | Pan X | Marita Covarrubiasová | Bill Mulder | Teena Mulderová | Samantha Mulderová | Jeffrey Spender | Cassandra Spenderová | Gibson Praise | Muž s pěstěnýma rukama | První Starší | Conrad Strughold | Knowle Rohrer | Jeremiah Smith | Albert Hosteen
Dana Katherine Scullyová se narodila 23. února 1964 do katolicky založené rodiny Williama a Margaret Scullyových. Mezi její sourozence patří starší bratr William Jr., starší sestra Melissa a mladší bratr Charles (One Breath). Poté, co Scullyová vystudovala marylandskou univerzitu, nastoupila k FBI, kde po určitý čas pracovala jako soudní lékařka. V této pozici zůstala i během své práce na Aktech X, kam byla přidělena na jaře 1992. Jejím novým kolegou se stal speciální agent Fox Mulder, s nímž poté pracovala zhruba sedm let. V roce 1993 zemřel její otec William, vysoký důstojník amerického námořnictva, ale především významná autorita Danina života (Beyond the Sea). Přibližně po roce její spolupráce s Mulderem byla Akta X poprvé uzavřena, když se Kouřící muž a jeho kolegové zalekli nečekaně rychlého vývoje vyšetřování (The Erlenmeyer Flask). Agentka byla převelena na Akademii FBI do Quantica, kde se naplno vrátila k soudnímu lékařství (The Host). Charakterově nebyla Scullyová o nic méně rozporuplnější, než její kolega: ačkoliv byla lékařkou, jenž svůj život zasvětila vědě a trvale si pěstovala pragmatismus, nikdy ze svého krku neodložila přívěšek s křížkem, symbolem křesťanské víry. Rovněž vždy stála po boku Muldera, který byl při svém pátrání po sestře schopen vyprodukovat řadu nevěrohodných teorií. Naopak si držela výrazný odstup od Mulderových informátorů, které ne vždy považovala za čestně jednající a důvěryhodné. To se nejvíce projevilo v případě Muže z Pentagonu, který Mulderovi pomáhal v době, kdy Scullyová byla zásadně skeptická. Shodou okolností byla posledním člověkem, který tohoto tajuplného informátora viděl naživu, a to krátce před tím, než Muž z Pentagonu položil svůj život za život agenta Muldera (The Erlenmeyer Flask). V roce 1994 byla unesena psychicky labilním Duanem Barrym, který omámenou agentku zavezl až na Skyland Mountain ve Virginii, odkud ji posléze unesla americká armáda ve spolupráci s mimozemskými kolonisty (Ascension). Tento únos se nakonec stal nejdůležitější událostí, kterou Scullyová při práci na Aktech X zažila.
Agentka byla několik týdnů nezvěstná a poté navrácena v kritickém stavu, z něhož se však záhy začala zotavovat (One Breath). Po únosu zůstala Scullyové památka ve formě tajemného mikročipu, který jí byl během experimentů implantován do zátylku (The Blessing Way). Nedlouho po jeho odstranění se u Scullyové rozvinula smrtelná forma rakoviny, se kterou v následujících letech odhodlaně bojovala. Dalším zdravotním následkem únosu byla neplodnost, o které se v laboratořích amerického ministerstva dozvěděl Mulder (Memento Mori) a dlouho ji před Scullyovou tajil. Nakonec však zlou zprávu své zdrcené partnerce oznámil (vzpomínka v Per Manum). Brzy nato Scullyová zjistila, že z jejích vajíček byla ve vládních laboratořích stvořena holčička jménem Emily. Dítě však bylo jen vedlejším produktem vládního klonovacího programu, nebylo mu souzeno přežít a krátce poté zemřelo (Christmas Carol, Emily). Nejbolestivější rána, která Scullyovou postihla, se však paradoxně netýkala jejího vlastního zdraví. V roce 1995 byla u ní v bytě zastřelena její sestra Melissa, kterou zabila kulka, jež byla původně určena Scullyové. Satisfakcí jí alespoň mohlo být, když po vysilujícím pátrání dopadla sestřina vraha (Apocrypha), jenž byl však jen podřízeným Alexe Kryceka, skutečného mozku celé operace. Významnou oporou jí v těžkých časech krom rodiny a Muldera byli Walter Skinner, který k ní vždy cítil hlubší sympatie, a Osamělí střelci, kteří si v průběhu let Scullyovou oblíbili a často jí pomohli i bez Mulderova zapojení (zjišťovali pro ni informace o Dianě Fowleyové, apod.).
I přesto, že během únosu byla Scullyové odebrána vajíčka, zjistila na jaře 2000, zrovna v době, kdy byl agent Mulder unesen, že je těhotná (Requiem). Otcem byl s největší pravděpodobností právě její kolega, kterého několik měsíců před tím požádala o pomoc při umělém oplodnění. Zhruba v polovině roku 2000 se Scullyová poprvé setkala s agentem Johnem Doggettem, který byl Kershem pověřen do čela taktické jednotky, mající za cíl Muldera nalézt (Within). Když bylo jasné, že pátrání po Mulderovi nepotrvá dny, ale týdny, byl na Akta X ke Scullyové Doggett převelen (Without). Zprvu bouřlivý vztah se později začal vyvíjet velmi podobně, jako vztah Muldera a Scullyové před lety, až si agenti k sobě zcela našli cestu. Doggett, o němž se Scullyové zprvu domnívala, že je jen další figurkou nastrčenou zástupcem Kershem, později agentce několikrát zachránil život (Roadrunners, Via Negativa a další). Krátce před narozením dítěte byl Mulder nalezen, a tak oba mohli brzy přivítat syna, jehož Scullyová pojmenovala William, po Mulderově otci (Existence). Ještě před chlapcovým narozením a definitivně pak poté začala Scullyová zjišťovat, že její dítě nemusí být úplně normální (Per Manum až Providence). V tomto nelehkém období jí významně pomohla agentka Reyesová, nová Doggettova parťačka, a dokonce i Alex Krycek, jehož skutečné motivy bylo vždy obtížné rozklíčovat. Na jaře 2002 se Scullyové potvrdilo, že William má některé nadpřirozené (jinými slovy mimozemské) schopnosti, zapříčiněné jeho dosud ne zcela vysvětleným početím. To jej činilo nejen výjimečným, ale také mimořádně ohroženým ze strany mimozemských replikantů, potažmo kolonistů, kteří v takto vybaveném člověku viděli hrozbu (Providence). Situace se změnila s příchodem Jeffreyho Spendera na scénu, který Williamovi do těla vpíchl magnezit, čímž chlapce připravil o jeho „mimozemskou podstatu“. To si však Scullyová plně neuvědomila a strach o život syna ji dovedl až k nejtěžšímu rozhodnutí jejího života. Williama dala k adopci (William). Když o několik měsíců později Scullyová vyprávěla Mulderovi o svém rozhodnutí, řekl jí, že to chápe a sám by se nerozhodl jinak (The Truth). V současnosti Dana Scullyová pracuje jako lékařka v Nemocnici Panny Marie Sedmibolestné ve Virginii a nadále se stýká s Foxem Mulderem (Akta X film 2).
Tento článek byl zveřejněn 14.3.2019 v 0:00 v kategorii Postavy seriálu.
Už jsem myslela, že i na nás zapomněl Kultíku… :D
Člověk to zapne, a když vidí takovou „kočku“, tak má hnedka lepší náladu :D
Fakt Scullyové odebrali vaječníky a ne jenom vajíčka? To otěhotnění bez vaječníků by bylo hardcore snad i na Akta X, ne?
Jinak díky, super týden.
Já taky myslím, že to vaječníky nebyly, ale nakonec při umělém oplodnění nejsou ani ty potřeba, ne? Stejně jsem toho názoru a trvám na něm, že byl William přece jenom počat přirozenou cestou, že tak nějak Mulder toho povedeného doktora Parentiho a všechny jeho hokus pokusy předběhl…
Máte pravdu, asi to fakt byla jen vajíčka. To by nám Scullyovou už opravdu pěkně zřídili… Změněno.
No to už by se dalo opravdu nazvat „Božím zázrakem“,když už jí to v AllSouls tak vyvraceli, tak aspoň teď:-)
„Dítě, které agentka pojmenovala Emily“ – vážně?
To přece nebyla sama Scullyová, ale Emilyna náhradní rodina, ne? :-O
mrx.friend: To je fakt. A nejdivnější je, že jsem tu větu nijak neměnil a byla tu už tři roky
Každopádně dobrý postřeh, díky.