9×08 Trust No 1 (recenze)
předcházející epizoda 9×06 Lord of the Flies | následující epizoda 9×07 John Doe
režie Tony Wharmby | scénář Chris Carter, Frank Spotnitz | premiéra v USA 06.01.2002 | v ČR není | český název N1komu nevěř | hodnocení 80% další názory zde
Agentu Doggettovi se ozve jakýsi Tajemný muž, který žádá o spojení s Mulderem, pro něhož má údajně informace o supervojácích. Při pátrání po něm narazí agenti na manželský pár, jehož dcera má podobné nezvyklé schopnosti jako William. Tajemný muž, pro něhož otec této holčičky pracuje, svolí po zdráhání k setkání se Scullyovou, která jinak odmítá Muldera kontaktovat. Ten pak skutečně míří vlakem do Washingtonu, ovšem na nástupišti se Tajemný muž pokusí Scullyovou zabít a vlak bez zastavení pokračuje v jízdě, i s postřeleným Tajemným mužem, který je podle Doggettových zjištění nejspíš sám supervoják. Nakonec z vlaku vyskočí, zřejmě za Mulderem, a agenti jej dostihnou v jistém kamenolomu, kde Tajemný muž zemře za zvláštních okolností, naznačujících, že supervojáky je možné zničit.
Epizoda 9×08 Trust No 1 je trochu paradoxně jedním z významných shipperských dílů. Paradoxně proto, že se zde ani na okamžik neobjeví Fox Mulder, který by jinak měl být pevnou součástí podobných zápletek. Ačkoliv nejsem fanouškem shipperství a srdceryvných scén v Aktech X, musím uznat, že úvodní sekvence této epizody (kterou mimochodem napsal Chris Carter) je skutečně nádherná, smutná a mrazivá. Trust No 1 je mytologickou epizodou, což v kontextu deváté řady znamená jediné – supervojáci, nesmrtelný William a mimozemšťani v FBI. Ze zápletky a vlastně ani z epizody samotné jsem nebyl kdovíjak odvázán. Je to samozřejmě dáno tím, že mytologii deváté série více méně ignoruji a problematika supervojáků mě příliš nezajímá, a je dle mého názoru velká škoda, že tvůrci tomu všemu v deváté sezóně věnovali tolik času a prostoru.
Když jsem epizodu viděl poprvé, hodnotil jsem ji velmi přísně, čtyřiceti procenty. S odstupem několika let však musím svůj verdikt, postavený takřka výhradně jen na mém odporu k mytologii deváté řady, označit za velmi nespravedlivý. Trust No 1 nadále zůstává typickým představitelem nové, post-syndikátské mytologie, a jako takové nikdy nebudu jejím velkým příznivcem. Epizoda má však své nezpochybnitelné kvality po stránce nejen technické, ale i herecké. Především Gillian Andersonová předvádí opět výtečný výkon, tolik připomínající ty nejlepší epizody osmé řady. Celá epizoda je stižena velmi depresivní atmosférou, na jejíž ponurosti se podepisuje zvláště Mulderova trvalá absence a závěr, připomínající beznaděj, kterou jsme mohli cítit, když byl Mulder začátkem osmé řady unesen. Tohle všechno jsou ingredience, které mi u jiných epizod posledních dvou sezón ke štěstí bohatě postačovaly, a bylo by tedy vrcholně nespravedlivé, kdybych tyto kvality Trust No 1 nebral v potaz.
Úvodní sekvence, v níž Scullyová promlouvá ke svému synovi, pak zůstává jedním z nejúžasnějších proslovů, které v Aktech X zazněly. Slova, jež doplňuje kompilace různých okamžiků, které Scullyová prožila se svým partnerem, na pozadí s Čajkovského hudbou, si můžete připomenout:
„Jednoho dne mě požádáš, abych ti řekla o pravdě, o zázraku tvého narození, abych ti vysvětlila nevysvětlitelné, a pokud toho dne zaváhám nebo zklamu, věz, že odpověď existuje, dítě moje. Nedotknutelná a nehynoucí pravda, kterou však nemůžeš doufat, že nalezneš sám. Možná se setkáš se svým dokonalým protějškem, dokonalým protikladem, který tě ohrozí i ochrání. Možná se s ním vydáš na tu největší z cest, hledat prchavé a nepostižitelné pravdy. Pokud se ti jednoho dne taková možnost naskytne, nezklam, nezaváhej a chop se jí. Pravdy jsou tam někde venku, a pokud jednoho dne uzříš takový zázrak, jakým jsi pro mě ty, pochopíš, že pravdu nenajdeš ve vědě, ani v rovině neviděného, ale tak, že nahlédneš do vlastního srdce, a v tu chvíli dojdeš požehnání i prokletí, protože ty nejpravdivější pravdy nás jak spájejí, tak nás od sebe bolestně a beznadějně odlučují.“
Zajímavosti: V této epizodě si jednu z významných rolí zahrál Terry O'Quinn, oblíbený John Locke z momentálně vysílaného seriálového hitu Lost. Poněkud bizarní je na tom všem skutečnost, že stejný herec se už v Aktech X objevil několikrát a vždy v jiných rolích. Poprvé jsme ho mohli zahlédnout v epizodě Aubrey z druhé série, kde se objevil v roli policisty. Také si ho můžete pamatovat z prvního celovečerního filmu, kde se v roli agenta Daria Michauda dokonce postavil tváří v tvář agentu Mulderovi, než spáchal stylovou sebevraždu. A do třetice všeho zmatku je tu právě recenzovaná Trust No 1, ve které tvůrci O'Quinna raději nepojmenovali vůbec. || Klasické motto „The Truth is out There“ bylo v této epizodě nahrazeno daleko příhodnějším (a mnohem víc cool) „They're Watching“. || V této epizodě jsme zjistili, jaké e-mailové adresy používá Mulder i Scullyová. Když si Scullyová na začátku vybírá svoji elektronickou poštu, vidíme, že z adresy trust_no1[@]mail.com obdrží mail od svého bývalého parťáka. Agentka Mulderovi následně odepíše ze svého mailu, který má adresu Queequeg0925[@]hotmail.com. Samozřejmě se jedná o milý odkázek na legendárního psíka Queequega, kterého Scullyová vlastnila ve třetí sérii a který zemřel strašlivou smrtí v epizodě Quagmire.
Tento článek byl zveřejněn 18.6.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.
Teda, jenom 40%?
Mě se tenhle díl líbil hodně.:)
pitrysek: Úvod a konec skvělý, celý prostředek vata a nuda… :)
Proboha, až teď jsem si na fóru všiml, že nabaa tomu dala 200% ! To dostanu asi fest po držce… ;)
kultx:jo, to se těš, já bych ti dala!:))
Mě se ten díl líbil a dala bych mu klidně 100%.
kultx: Nedostaneš. Ale myslím, že odkaz „další názory zde“ využiju, i když už jsem se v podstatě vyjádřila.:oD Máš pravdu v tom, že je zvláštní, že je to shippy záležitost. Jedna z mnoha a mnoha věcí, které na tomhle dílu miluju je, že Mulder je tady cítit snad víc, než kdyby tam opravdu byl.:o) Jo a k e-mailu Scullyové – nejen Queequeg je odkaz, ale taky 0925, datum narození Piper Maru.:o)
nabaa: „Mulder je tady cítit snad víc, než kdyby tam opravdu byl…“
Tak to jsi napsala hezky a musím jedině souhlasit!
Za tím „0925“ jsem nic nehledal, takže díky za doplnění znalostí. Ale říkal jsem si, proč tam to číslo cpou, jsem nejprve myslel, že už byl Queequeg @ hotmail.com obsazenej, tak Scullyová musela improvizovat… ;)
kultx-veľmi ma potešila od teba ďalšia recenzia, lebo ich mám veľmi rada a čítala som zatiaľ všetky, čo sú tu uverejnené a chcem sa spýtať, či niekedy postupom času uverejníš recenzie aj k starším dielom.
kimberly: Díky, to jsem rád… :) Devítku bych chtěl sjet do premiéry nového filmu, abych pak mohl navázat jeho velkou recenzí.
Samozřejmě, že se pak nabízí „pokračovat“ v recenzích prvních sérií, ale upřímně – člověk nikdy neví, co budoucnost přinese, takže bych teď nerad cokoliv sliboval.
kultx: Nic si z toho nedělej, já jsem si to uvědomila až ve chvíli, kdy jsem se před nějakou dobou zahleděla na jeden ze svých alternativních emailů – Queequeg2702, což je zase moje datum narození. Teprve tehdy mi docvaklo, že Scullyová asi myslela stejně. A fakt je, že na hotmailu je Queequeg opravdu obsazený.:oD
huraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ☺. Jak už jsem rekla, zklamalo mě, že Terry O´Quinn hral uplne jinou postavu nez ve filmu Fight the Future.
Jinak celkem dobrá epizoda, dala bych min. 60%, když to srovnám s jinými slabými z 9tky.
Srdcovka v devítce, u mě 100%, ačkoliv mytologie okolo supervojáků mi zatím není zcela jasná a z tohoto důvodu mi zatím moc nesedla…
100 percent by som aj určite nedala, je to nejaké divné, nech to sledujem ako to sledujem, celkovému námetu neprichádzam na chuť ale veľmi sa mi páči spracovanie dielu, strih, hudba, efekty, zábery z minulosti…u mňa tak 60
No, 40% je docela přehnané, trochu bych přidala. A navíc, Mulder v téhle epizodě vlastně je! V úvodní sekvenci vzpomínek!
Recenzent tomu určitě rozumí víc než my ☺, ale jen o 20% víc než příšerný díl Lord of the Flies?
Já bych dala aspoň 80%, rozhodně pro mě je to jedna z cca pěti nejlepších epizod deváté série. Ač souhlasím s Xeninkou, že supervojákům moc nerozumím, a tudíž mi moc nesedli.
slucy: Prosím tě, co je tohle za blbost?? :)) Nejde o to, že bych tomu rozuměl víc než vy, ale o to, že každý tomu rozumí jinak. A to je dobře… :)
Tento díl byl jeden z nejlepších té řady, byla tam akčnost, a strašně napínavý a zajímavý děj. Já osobně jej hodnotím 100% :)
Kultx, já když vidím ty recenze s danými procenty, mám tendenci polemizovat, ale vim, že nejsi typ, ktery by měl pocit, že přes jeho hodnocení „nejede vlak“ a líbí se mi, že jsi otevřen všem kritikám a názorům…
PS A že tomu víc ´rozumíš´je pravda, málokdo asi zná seriál do takových podrobností … tak jsem to myslela.
Jen jsem nějak nepochopila proč se tvůrci neobtěžovali zakrýt Gillianino tetování na ruce. Nikde jinde jsem ho nikdy neviděla a tady s ním normálně chodí celý díl
…a kde ho má? Já si ničeho nevšimla, asi si pořídím silnější brýle … ☺
na pravém zápěstí, i na fotkách z epizody to je vidět
Akorát na to znovu koukám a je to krásně vidět jak čeká před net kavárnou a telefonuje s kontaktem, který jí dává pokyny
Pihu pod nosem zakrývají a tohle nechají, to je binec
Dneska jsem se dívala na Trust No 1 a všimla jsem si, že ještě kromě mého oblíbence Terryho O'Quinna z LOSTu se zde objevila i Kathryn Joosten v roli agentky Edie Boal, která jinak hraje hlavně v Desperate Housewives paní Karen McCluskey – takže další seriálová vazba . A to ani nemluvím o tom, že třeba Felicity Huffman (Lynette z Desperate Housewives) se objevila už v epizodě Ice z první série…
Dle mého názoru je 40% opravdu trochu málo. Osobně se k shipperům nepočítám ale poctivých 90% bych epizodě bez uzardění přiznala…
taky bych dala víc procent mě se to líbilo
Me se tato epizoda pred lety nejak nezdala, naopak dnes 100% S tim sledovanim, odposlechy, elektronickym dohledem to autori trefili!!! Velmi prorocka epizoda, az mrazi. Monca a Dogget vyborni, Scully nameko…
Epizodu jsem před pár dny viděl znovu a po osmi letech od napsání původní recenze musím přispět s aktualizací textu i hodnocení. Těch prvotních 40 procent je moje ostuda…