3×05 The List (recenze)
režie Chris Carter | scénář Chris Carter | premiéra v USA 20.10.1995 | na TV Prima 02.05.2004 | český název Seznam | hodnocení 60%
Těsně před svou popravou černý vězeň tvrdí, že se po smrti vrátí, aby zabil pět lidí, kteří mu během jeho života nejvíce ubližovali. Když se pak krátce po vykonání trestu stane první vražda, šokovaný vězeňský personál na místo přivolává agenty Muldera a Scullyovou.
Třetí série, která divákům Akt X nakonec nabídla až nezvyklé množství humorných příběhů, začala řádně zostra. Hned pátý přírůstek do této řady, The List, je jednou z nejdrastičtějších epizod, které v Aktech X najdete. Vše je umocněno ještě dvěma následujícími příběhy, 2Shy a The Walk, které spolu s právě recenzovaným dílem tvoří vskutku nervy drásající trojlístek. A abych byl úplně důsledný, dodám, že proud horké krve nezastavila ani osmá epizoda třetí řady Oubliette, ve které se Mulder se Scullyovou zapotili možná nejvíce.
Odpověď na otázku, proč vlastně v této recenzi hovořím hned o několika epizodách, je prostá. Všechny čtyři kousky si jsou svojí potemnělou atmosférou a drsně vyprávěnými příběhy velmi podobné (jakkoliv někde převažuje napětí, jinde čirá brutalita). Všechny tyto epizody taktéž představují vrahy obdobného typu, mezi něž tentokrát nepatří vlkodlaci, upíři, výběr ze zoologické zahrady či výsledky zrůdných experimentů, ale vrazi, kteří jsou (nebo před svou smrtí byli) obyčejnými lidmi. Vybroušený klenot typu Irresistible sice čekat nemůžete, ale akčně laděné masakry ano. To se týká především The List a The Walk, zatímco 2Shy a především pak Oubliette míří více do hloubky. Všechny tyto epizody pak mají parametry béčkových hororů, a tak hraje poměrně důležitou roli, zda jste či nejste fanoušky Muldera a Scullyové. Pokud máte agenty FBI rádi, dozajista epizodám leccos odpustíte a vychutnáte si alespoň těch pár hlášek, které v jejich příběhu padnou.
Důvodů, proč jsem si do tohoto článku vybral právě The List, je více. Tím hlavním ovšem je, že jste se na adresu této epizody dosud nevyjádřili v našem diskusním fóru (což jste v případě 2Shy, The Walk či Oubliette již učinili). Z epizody The List mám radost především proto, že nás jejím prostřednictvím tvůrci alespoň jednou v historii Akt X pozvali přímo do basy, ve které jsou odpravovány ty nejhorší existence. Je jen velká škoda, že výprava nebyla v tomto ohledu poněkud bohatší a že jsme se nemohli podívat hlouběji do útrob „nápravného“ zařízení. Mimochodem, tou hlavní postavou, která nás na tento dobrodružný příběh pozvala, je tvůrce seriálu Chris Carter, pro kterého to byla teprve druhá epizoda, jíž režíroval (tou první byl mytologický Duane Barry rok před tím).
Další věc, která může případné diváky odradit, je jakási plochost příběhu (byť obohaceného o částečně novátorské prvky, jako je třeba fakt, že Mulder se Scullyovou tentokrát nevyřeší absolutně nic). The List vypráví o Napoleonovi Manleym, odsouzenci na smrt, který těsně před popravou přísahá, že se po smrti vrátí a zlikviduje pět lidí, kteří mu z posledních let života dělali peklo. Když pak začnou postupně umírat jednotlivé postavy, je to sice ztvárněno poměrně atraktivně, ale když si k jednotlivým figurkám (a třeba i k odsouzenému Manleymu) nevytvoříte nějaký vztah, těžko vás bude vraždění nějak zvlášť vzrušovat. Spíš vám to bude dost jedno.
A tak nám tu opět zbývají jen usekané hlavy, rozežraná těla a všudypřítomní červíci, které si tvůrci v tomto díle očividně oblíbili. Ani sebevětší várka červů však není děsivější, než pohled do prázdných očí hereckého představitele popraveného Manleyho, který se jmenoval Badja Djola. Tento chlapík uměl zahrát opravdu nepříčetný, skoro až pološílený pohled, který vás zaručeně zneklidní. Djola, který se později objevil i v epizodách seriálů Millennium a The Lone Gunmen, zemřel v roce 2005 na infarkt, bylo mu pouhých 56 let.
Na závěr jedna vzpomínka na herce, kterého si z této epizody zapamatujete bezkonkurenčně nejlépe. J. T. Walsh, který v tomto díle ztvárnil podlého správce věznice Brodeura, se v osmdesátých a devadesátých letech vyskytl v některých vynikajících dramatech jako Dobré ráno, Vietname, Misery nechce zemřít, Smrtící epidemie či Smrtící bumerang. Jednu z hlavních rolí hrál i ve sci-fi seriálu Dark Skies, jež v letech 1996 až 1997 pojednával o konspiracích z oblasti UFO. I Walsh zemřel na srdeční infarkt, konkrétně v únoru 1998, necelé tři roky poté, co pozvedl epizodu The List z bahna průměru.
Tento článek byl zveřejněn 6.7.2010 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.
Jen pro upřesnění – premiéra epizody v ČR rozhodně nebyla až v roce 2004, ale o sedm let dříve (druhá polovina roku 1997).
The List považuji za průměrnou epizodu, možná právě i díky tomu, že je vedle „podobné“ the walk a 2shy jaksi těžko zapamatovatelná, zkrátka se ztrácí v okolních epizodách. POcit Scullyové ve vězení mi přišel trošičku okopírovaný z Mlčení jehňátek, ale hlava v kýblu a červíci moji morbidní stránku potěšili. Souhlasím s Krycekem a dávám 60%.
The List je pre mňa ako mnohé epizódy tretej série-tazko zapamatatelna. ked nemusim, nepozeram je znovu, kazdopadne recenzia, je rozhodne brilantna, len tak dalej!
Věznice mě přitahují, hned bych se do nějaké pořádně strašidelné podíval ;) a tento díl se mně líbil. [90%]
Hm, tak tenhle díl moc nemusím, já vůbec prostředí věznic nemám ráda… Dala bych sotva 40%. Ale recenze moc hezká, už mi chyběly…
Geniální začátek, jak ten odsouzenec v tom křesle vmetl katům do tváře ty vyhrůžky. Mimochodem, kdo jej hrál?
Marek: Ahoj, postavu odsouzence na smrt Napoleona Manleyho hrál Badja Djola. Bohužel zemřel v roce 2005 na chorobu srdce.
Více: https://www.imdb.com/name/nm0229200/
A kdo daboval v českém znění toho správce? Nebyl to snad Marek Vašut?
To nemyslím, ale na tuty to nevím… dabingforum je jediné forum, které mě v této věci napadá, ale tam má Vašut uvedeny jen asi ty větší seriálové role.
A ta věznice byla fiktivní nebo je skutečná – neodehrály se v ní skutečné popravy, třeba Teda Bundyho?
A kdo hrál toho kněze, který tam říkal modlitbu, než byl odsouzenec popraven?