Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Starší zprávy - Květen, 2013

Gillian Andersonová v poutavém traileru na thriller The Fall

Velmi originálně pojatou upoutávku na seriál The Fall vypustila britská BBC. Detektivní příběh v hlavní roli s Gillian Andersonovou bude mít premiéru už dnes, tedy v pondělí 13. května 2013. Bývalá představitelka agentky Scullyové zde ztvární šéf detektiva Stellu Gibsonovou z britské Metropolitní policie. Psychologický thriller zaměřený na forenzní vědu je koncipován tak, že sleduje souboj dvou lovců – jedním je brutální, ale inteligentní vrah náhodně vybírající své oběti v okolí irského Belfastu, druhým je právě elitní policistka. Názvy jednotlivých epizod, které BBC Two uvede v následujících týdnech, jsou Dark Descent, Darkness Visible, Insolence & Wine, My Adventurous Song a The Vast Abyss. Délka každé je 60 minut a celý seriál tak nabídne 300 minut příjemného napětí.



Komentáře: 14

Gillian Andersonová jako psychoterapeutka Hannibala Lectera

Gillian Andersonová si tento týden odbyla svoji premiéru v seriálu Hannibal. Detektivní seriál s prvky psychologického thrilleru sleduje životní pouť proslulého kanibala Hannibala Lectera, ale obohacuje ji novými prvky. Hannibal, v pracovním životě respektovaný psychiatr, se stává duševní oporou speciálnímu agentovi Willu Grahamovi, nadanému lovci sériových vrahů a hlavní postavě celého seriálu. Vskutku unikátní situace, kterou jsme ani v Aktech X neviděli (jen si představte, že by Mulderovi dělal psychologa Eugene Victor Tooms). A aby toho nebylo málo, do všeho vstupuje naše ex-agentka Scullyová, která Lecterovi v osobním volnu dělá psychoterapeutku. Obrázky naleznete níže. Seriál měl premiéru v dubnu na americké stanici NBC, pro české a slovenské diváky jej už nyní vysílá AXN (celé epizody najdete na oficiálních stránkách). Na závěr dodám, abyste našemu webu ve dnech následujících věnovali zvýšenou pozornost – britská BBC konečně potvrdila, že pilotní epizoda neustále odkládaného The Fall bude vysílána v pondělí 13. května 2013. Náš web bude u toho a nabídne vám obsáhlou reportáž včetně fotomateriálu.

gillian-hannibal-first-small.png



Komentáře: 3

2×19 Død Kalm (recenze)

režie Rob Bowman | scénář Howard Gordon, Alex Gansa | premiéra v USA 10.03.1995 | na TV Prima 17.02.2004 | český název Mrtvolné ticho | hodnocení 100% další názory zde

Mulder a Scullyová se vydávají do oblasti Norského moře, kde zmizela americká válečná loď Ardent. Mulder tuto oblast označuje za druhý bermudský trojúhelník a je přesvědčen, že loď zmizela v souvislosti s jakýmsi moderním filadelfským experimentem, který zde údajně měl probíhat. Jeho podezření je zčásti potvrzeno, když agenti naleznou přeživšího námořníka: jen místo pětadvacetiletého mladíka před nimi stojí devadesátiletý stařec.

dod-kalm-009-small.jpg dod-kalm-008-small.jpg

Død Kalm je Darkness Falls druhé série. Struktura obou epizod je v lecčems podobná: obě se odehrávají na odlehlých místech, kam noha běžného živáčka jen tak nevstoupí, a v obou si nevysvětlitelné procesy mezi nebem a zemí pohrají s Mulderem a Scullyovou tak, jak to ani kolonisté se Syndikátem dohromady neumějí. Po technické stránce je pak každá z epizod devatenáctým dílem své série a obě byly pro tvůrce technickým oříškem. Právě recenzované epizodě se však rovná jen málokterá, protože s výletem do vod Norského moře přišly komplikace s náročnými interiéry válečné lodi i s maskami jednotlivých hrdinů. O Død Kalm si ale právě čtete ještě z jednoho důvodu: za celých sedm let, co náš web stojí a běží, se tento díl nedočkal jediného vlastního článku. Je to s podivem, protože epizoda tvoří to nejpopulárnější z prvních dvou období seriálu a mezi námi, kteří jsme Akta X sledovali při jejich české premiéře před patnácti lety, je asi málo lidí, které zestárlí agenti nevyděsili.

dod-kalm-003-small.jpg dod-kalm-004-small.jpg

Oba agenti však i přes ony nánosy kosmetických úprav zůstávají sami sebou. Mulder i nadále pálí jednu příjemně jedovatou poznámku za druhou, k čemuž mu Scullyová už tradičně dobře sekunduje. K ponurosti na placu nicméně nepřispívaly jen potemnělé interiéry válečné lodě, ale i desítky hodin, které oba hlavní herečtí představitelé museli trávit v maskérně. David Duchovny k tomu přidal úžasný stařecký tik, který by při nepovedeném ztvárnění mohl vyznívat směšně, ale celý part je nakonec víc než věrohodný. Gillian Andersonová zase vtipně pozměnila scénář, když v závěru epizody Scullyová říká, kterou věcí si je stoprocentně jista. Místo toho, aby řekla, že smrti se bát nemusíme, řekla: Howard Gordon musí zemřít. Samozřejmě se jedná o jméno scénáristy, který je rovněž autorem námětu. Ten do té doby napsal jen několik slabších epizod plus příběhy ke Conduit, Miracle Man či Sleepless. Jen několik měsíců před výletem na Norské moře vyslal agenty do hlubin oregonských hor v díle Firewalker, který se Død Kalm blíží asi nejvíce. Pro jeho spolupracovníka Alexe Gansu to byla poslední práce na seriálu. Gansa přitom patřil mezi pravidelné přispěvovatele prvních dvou období a blízkého Gordonova spolupracovníka. Svoji zmínku si na tomto místě zaslouží ale především Toby Lindala. Tento umělec tělem i duší se zasloužil o masky a vizuální kouzla těch nejslavnějších epizod seriálu. Překvapil jsem sám sebe, když jsem o něm nalezl informace i v českém jazyce (čtěte zde).

dod-kalm-005-small.jpg dod-kalm-006-small.jpg

Død Kalm nesporně zůstává nejlepším dílem obou mužů. Po všech stránkách záhadná zápletka slibuje vzrušující podívanou, která může mít co do činění jak s neobvyklými přírodními procesy, tak se starými dobrými experimenty z rukou lidí. Scullyovou hned na začátku napadne myšlenka na nový Bermudský trojúhelník, zatímco Mulder kontruje Filadelfským experimentem. Zkrátka a dobře: fanoušci neznáma a záhad se s chutí poslintají. (Pro ty otrlejší je pak v epizodě scéna, v níž Scullyová připraví z posledních zbytků na lodi tento lahodný nápoj: ano, právě koukáte na džusík z šesti citrónů, šťávy ze sardinek a vody z těžítka.) Bizarní události si pochopitelně žádají divoká vysvětlení, o která tentokrát rozhodně není nouze. Scullyová nezůstane profesi vědkyně nic dlužna, když předloží vysvětlení týkající se volných radikálů, o které se s vámi zkrátka musím podělit: „Volné radikály jsou chemikálie s elektrony navíc. Jsou vysoce reaktivní a mohou způsobit oxidaci buněčných membrán a tělesných tkání. Možná něco tuhle loď unáší k jinému metalickému objektu jako meteor, třeba je někde hodně hluboko v oceánu nebo zapuštěný do ledovce. Tyto dva by mohly působit jako kladný a záporný pól a oceán mezi nimi jako gigantická baterie. Taková intenzita elektromagnetické energie by mohla vybuzovat volné radikály a účinně oxidovat každý kousíček hmoty.“ Ptám se sám sebe, proč vlastně ze škol nevyrazí všechny normalizační učitele a nezavedou do hodin fyziky povinné promítání Akt X?

dod-kalm-001-small.jpg dod-kalm-002-small.jpg

Působivou a všudypřítomně tíživou atmosféru příběhu vystihují závěrečná slova, která hned vedle umírajícího Muldera zapisuje do deníku vyčerpaná Scullyová: „Mezi Halversonovými věcmi jsem našla dětskou knihu norských legend. Řekla bych, že obrázky v ní znázorňují konec světa. Není to však žádná prudká ohnivá smršť zatracení jak nás učí Bible, ale pomalu padající sněhová pokrývka. Nejprve se Měsíc a hvězdy ztratí v husté bílé mlze, potom zamrznou řeky, jezera a moře, a vlk jménem Sköll nakonec otevře svou tlamu, spolkne Slunce a pošle svět do věčné noci. Zdá se mi, že toho vlka teď slyším za dveřmi.

dod-kalm-007-small.jpg dod-kalm-010-small.jpg

Zajímavosti: Americká válečná loď, na níž se celé drama odehrává, ve skutečnosti není americká, ale je součástí kanadského válečného námořnictva. Na mnoha záběrech v epizodě si můžete povšimnout, že nese zřetelné označení 925. Je to samozřejmě již tradiční hraní si s čísly, jímž tvůrci seriálu prosluli. Tentokrát se jedná o odkaz na Piper, dceru Gillian Andersonové, která se narodila 25. září 1994 a způsobila celému štábu nejednu vrásku na čele. || Podivuhodná chyba se tvůrcům vloudila do úvodní scény v kanceláři, kde Mulder vysvětluje Scullyové pozadí případu. Agent říká, že 12. prosince 1949 zmizel bitevník královského námořnictva, který plul z Leedsu. Leeds je přitom severoanglické město ve vnitrozemí, které rozhodně nemá přístav či otevřený přístup k moři. Prochází jím sice řeka, ale ta by válečnou loď snesla jen velmi těžko. || Název epizody se tváří norsky, pravda je to ovšem jen z poloviny. Zatímco slovo død znamená smrt, slůvko kalm v norštině vůbec neexistuje. Nejpravděpodobněji tak odkazuje na anglické podstatné jméno calm značící klid. Celkově pak v epizodě, nejvýrazněji v rozhovoru Trondheima s Olafssonem, padají slova spíše dánská, než norská, případně směsice obou.



Komentáře: 21

Když ze zlé krve vzejde něco dobrého

Clyde Bruckman a Postmoderní Prométheus své patnácté narozeniny sice už oslavili, ale až dnes se jich dočkává epizoda, která – ač služebně nejmladší – je považována za nefalšovanou matku komedie v seriálu Akta X. Neotřelý a čirým šílenstvím nasáklý upírský příběh nám v neděli 22. února 1998 odvyprávěl mistr žánru Vince Gilligan, který tehdy potvrdil, že nestřílel naslepo, když rok předtím napsal Small Potatoes. Zatímco ale první Gilliganova komedie využívala pouze jediného (byť komediálně velmi vděčného) tématu (a sice záměny osobnosti), Bad Blood si s nějakými mantinely autenticity hlavu neláme už vůbec a je velkolepou parodií takřka na všechno, co jsme v seriálu kdy viděli – od často výbušného vztahu mezi oběma agenty, přes Mulderovy neortodoxní postupy při vyšetřování, až po Scullyové neschopnost přijmout neobvyklá zjištění. Celková potrhlost je na takovém stupni, že tvůrci byli později nuceni epizodu zařadit mezi tzv. never happened episodes, tedy epizody, které se ve „skutečném“ světě seriálu nikdy neodehrály. Rozhodnutí věru moudré, nutno podotknout. Epizoda je nezapomenutelnými scénami natolik prošpikovaná, že vyjmenovávat každou z nich by dohromady vydalo na její kompletní obsah.

kultx-bad-blood-boty-small.png

Jediným spojovacím článkem toho všeho je obrovský komediální talent Davida Duchovnyho, jemuž velmi zdatně sekunduje Gillian Andersonová (byť mnohým shippers nemusí být dvakrát po chuti, jak sarkasticky na sebe agenti reagují, stejně tak se někteří diváci podiví při sledování Muldera, kterému je očividně úplně jedno, že dost možná zabil nevinného chlapce). Postavy se zkrátka chovají velmi potřeštěně, což od nich scénář však přímo vyžaduje. Navzdory vší chvále zůstává Bad Blood záležitostí, kterou buď bezmezně milujete, nebo absolutně nenávidíte, a nic na tom nezmění ani její častá umístění mezi nejlepšími epizodami seriálu. Ale to už je údělem všech extrémně vyhraněných či jinak výrazných děl, což je hodnocení, na které může být scénárista Gilligan dodnes velmi hrdý.

kultx-bad-blood-001-small.png kultx-bad-blood-002-small.png kultx-bad-blood-003-small.png kultx-bad-blood-004-small.png kultx-bad-blood-005-small.png kultx-bad-blood-006-small.png kultx-bad-blood-007-small.png kultx-bad-blood-008-small.png kultx-bad-blood-009-small.png kultx-bad-blood-010-small.png kultx-bad-blood-011-small.png kultx-bad-blood-012-small.png kultx-bad-blood-013-small.png kultx-bad-blood-014-small.png



Komentáře: 3