Starší zprávy - Srpen, 2012
Já už nemám co ztratit (povídka)
autorka buffytka | rating PG
Mladá agentka vychází z výškové budovy, rozevírá před sebou dveře. Pohlíží na vyprázdněnou ulici, vraky vozů jako by ze zlosti po okolí rozházelo roznícené malé dítě. Dívka se rozhlédne po ulici, nikde ani živáčka. Vítr zvedá noviny, v tom ji někdo křečovitě uchopí pod krkem. Stahuje její krk jako v lisu, obtisková do kůže promodralé otisky. Je to tajemný Kouřící muž.
Linda sebou trhne, probouzí se ve svém lůžku. Pohlédne do tmy, pomalu vstává. Z podlahy na ni pohlíží černá statná doga, zakňučí. Dívka schází po mramorovém schodišti z ložnice ve vyšším podlaží do spodní kuchyně, pes ji věrně doprovází. Dívka otevře lednici, napije se destilované vody a podává kus salámu psovi. Pozvedá domovní telefon, pohlédne na hodiny, které poukazují na tři hodiny ráno.
„ Eve, moje tělo slábne. Jak dlouho to budu vysvětlovat, že mám angínu. Potřebuji to, urgentně!“ pronese dívka do telefonu, položí ho zpět. Začíná být nerozhodná, pozvedne menší kuchyňský nůž a vede ránu na rameni. Vytékající krev zachytává do sklenky, stahuje ruku a tím krev vytéká rychleji a ve větším množství. Ránu si ošetří, pohlíží na průzračnou sklenici proti světlu, napije se a hltavě polyká rudý mok. Postaví sklenku do umyvadla, pohlédne na své ruce, které začínají získávat lidskou barvu, částečně ji přibývá sil. Vrací se po schodech do ložnice, ulehá zpět do lůžka.
„ Dobré ráno, Muldere. Co se děje? Mohu se jen tak nezaujatě zeptat, na co máš na mé straně stolu tu lopatu?“ přichází ráno do kanceláře usměvavá Dana: ,, Neviděla si naši drahou kolegyni Lindu Carsen? Toto jsem nalezl po tom zátahu na zahradě statku Lindy…!“ poukazuje Mulder. Dana se usměje: ,, Počkej, tys ji odcizil lopatu. Muldere, vysvětli mi to!“ baví se Scullyová a odsune lopatu na jeho stranu: ,, Ležela na zahradě u toho záhonu, kde prý nalezla tu zbraň Kouřího muže. Chovala se po našem příjezdu podivně, tak jsem tu lopatku vzal na rozbor!“ vysvětluje agent: ,, Nepřipadne ti to trochu ujeté?“
:: Klikněte pro zobrazení celého článku ::Komentáře: 1
Scullyová a Doggett, deset let poté
Každého fanouška seriálu Akta X potěšilo letošní 18th Annual Fan Expo Canada, které probíhalo od 23. do 26. srpna 2012 v kanadském Torontu. Vedle Gillian Andersonové se na pódiu při předávání jedné z cen objevil její seriálový partner Robert Patrick. Gillian, která se tento měsíc rozešla se svým přítelem a otcem dvou jejích dětí Markem Griffithsem, s nímž žila šest let, působila uvolněně. Patrick působil jako Rumcajs právě vytažený z popelnice. Člověku se chce říct, že Scullyové a Doggettovi to i po deseti letech náramně sluší, ale to by dvě níže uvedené fotografie musely zůstat skryty před našimi zraky. Gillian mezi tím řeší, kam po rozchodu s přítelem povedou její další kroky. Mnoho shippers věří, že to bude Malibu a chatka na pláži s Davidem Duchovnym uvnitř. Já vsázím spíš na návrat k Juliánovi.
Komentáře: 8
Posedlost (povídka)
autorka buffytka | rating PG
Na křižovatce pozastaví vůz, dálková světla pohasnou. Muž pohlíží soustředěně na semafor, k okénku po jeho boku se nakloní muž. Sklem proletí kulka, řidič padne na bok se zakrvácenou hlavou. Okénkem do vozu vrah vloží kus staršího papíru s řadou šifer.
„ Muldere, máte chvilku čas? Slyšel jste v poslední době o Lindě Carsen?“ přichází do kanceláře agenta Skinner, uzavře za sebou dveře. Mulder odvrátí oči od obrazovky počítače, chvíli přemýšlí.
„ Něco mi to jméno říká, kdo to je?“ obrátí se na nadřízeného, Skinner jako by se něčeho obával. Usedne ke stolu na místo patřící Daně Scullyové : „ Linda Carsen. Začínala jako pochůzkář, ale nyní je hvězdou v Quanticu. Muldere, vyřešila a zatkla za jeden pouhý rok dvacet sériových a masových vrahů. Nechtěl jste náhodou někoho na profilování?“vysvětluje Skinner.
„ Toto je úplně odlišná práce. Bude více zapotřebí v Quanticu, ale moc dobře víte, co zde mnohdy řešíme. Nepotřebuji policistku co se zhroutí!“ oponuje Mulder: ,, V Quanticu už dosáhla všech možných met, u nás může dopomoct k efektivnímu vyšetřování. Věřte, že v tomhle ohledu se na ni můžete spolehnout. Ani ji neznáte, podívejte jen toto je její složka. Pročtěte si ji a pak ji můžete odmítnout!“ přisune k Mulderovým rukám složku osobního spisu. Mulder už nemá síly oponovat a uloží spis na pravý roh stolu.
:: Klikněte pro zobrazení celého článku ::Komentáře: 0
Neil Armstrong, první muž na Měsíci, zemřel
Americký astronaut, velitel kosmického letu Apollo 11 a první člověk, který stanul na povrchu Měsíce, Neil Armstrong, zemřel. Bylo mu 82 let. Elitní pilot, který se narodil 5. srpna 1930 v Ohiu, byl zaměstnancem amerického vojenského letectva a vesmírné agentury NASA. Apollo 11 odstartovalo z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral 16. července 1969. Byla to v pořadí pátá mise programu Apollo, jehož hlavní cíle definoval roku 1961 americký prezident John F. Kennedy. Ten slíbil, že se lidstvo dostane na Měsíc během následujících deseti let. Američanům se toto předsevzetí sice podařilo splnit, Kennedy se toho už ale nedožil. Rozpočet celého projektu se vyšplhal na úctyhodných 25 miliard amerických dolarů a během dlouhých let vývoje zaměstnal na půl milionu lidí. Vedle Armstronga posádku tvořili piloti Buzz Aldrin a Michael Collins (oba ročník 1930, oba dosud žijící). Úspěch se dostavil 20. července 1969, kdy Armstrong a Aldrin v lunárním modulu přistáli na měsíčním povrchu. Když Armstrong vkročil do měsíční krajiny, pronesl památnou větu o malém kroku pro člověka, ale obrovském skoku pro lidstvo.
České vlastence může těšit, že mnoho z astronautů, kteří se podívali blízko Měsíce či přímo na něj, mělo české kořeny. Česko-slovenský původ (matka Češka, otec Slovák) má Eugene Cernan, který se do vesmíru dostal celkem třikrát, v letech 1966, 1969 a 1972. V prosinci 1972 se stal zatím posledním člověkem, který na Měsíc vstoupil. Na všechny lety si s sebou vzal československou vlajku, kterou později daroval českému Astronomickému ústavu. Musel tak učinit tajně, protože zvrhlá komunistická diktatura mu tento velkorysý krok netolerovala. Česká vlajka se do vesmíru naposledy podívala před třemi lety. A před rokem byl vesmír dobyt českým Krtečkem. Za to všechno vděčíme astronautovi Andrew Feustelovi, jehož manželka Indira má česko-indické kořeny.
Komentáře: 2
Před pěti a dvaceti lety se svět stal lepším místem
Pokud jste letos v létě z nějakého důvodu (rozchod s životním partnerem, únos sestry z vašeho obýváku, blížící se kolonizace naší planety a genocida lidstva) ztratili smysl žít, pak se vás touto aktualitou pokusím vrátit zpátky do životního procesu. Na světě nejsou jen zla (i když vidět dennodenně naše politiky v médiích zlomí nejednu silnou duši), ale též spousta dobrých věcí, mezi které dozajista patří kvalitní výbava Gillian Andersonové, představitelky agentky Scullyové. Ta se před pěti lety objevila v béčkovém thrilleru Straightheads, kterým dala vzpomenout na hříchy svého mládí v céčkovém dramatu The Turning z roku 1992. Zatímco v prvně jmenovaném filmu hojně využila služeb svého županu (viz níže), ve své filmové prvotině na nic nečekala a rozbalila to rovnou na kuchyňské lince.
The Turning, ze kterého pocházejí dále uvedené obrázky, se do amerických kin dostalo přesně před dvaceti lety, 2. května 1992. Výdělek v kinech byl však v podstatě nicotný. Ještě tři roky po své premiéře působil film zcela neviditelně, až si ho v roce 1995 všiml bulvární tisk. Tou dobou, kdy ve Spojených státech právě startovala třetí série mimořádně úspěšných Akt X, platila Gillian Andersonová za sex symbol celosvětového formátu. Od toho okamžiku se obrázky odhalené herečky začaly řetězově šířit; fotky se objevily téměř všude, zde si můžete prohlédnout scan článku z australského bulvárního deníku People ze 17. ledna 1996. Mnoho českých pamětníků si nepochybně ještě dnes vzpomíná na české bulvární tiskoviny, které o filmu vytrvale informovaly. Já osobně si živě pamatuji na výtisk časopisu Rytmus života z roku 1997, ve kterém byl The Turning popisován jako o pornografický film, což jsou parametry, kterých tento snímek pochopitelně ani vzdáleně nedosahuje.
Komentáře: 0