1×10 Eve (recenze)
režie Fred Gerber | scénář Chris Brancato, Kenneth Biller | premiéra v USA 10.12.1993 | v ČR 04.08.1995 | český název Eva | hodnocení 100% další názory zde
V Kalifornii a Connecticutu, tedy na dvou různých pobřežích Spojených států, jsou současně spáchány dvě identické vraždy. Mulder se Scullyovou se díky velké pomoci ze strany Muže z Pentagonu dostávají na stopu tajnému genetickému experimentu, jehož následky jsou děsivé.
Epizoda 1×10 Eve je jednou z nejpovedenějších z první série. Aniž bych chtěl jakkoliv snižovat talent a schopnosti tvůrců této epizody, je její vysoká kvalita poněkud překvapivá, protože režisér ani dvojice scénáristů neměli v době přípravy epizody s mysteriózním seriálem typu Akta X žádné zkušenosti. Epizodu, která se otevřeně zabývá kontroverzním tématem klonování lidí, napsali nezkušení Chris Brancato a Kenneth Biller. Už samotný souhlas s jejich přispěním na práci na Aktech X si vyžadoval velkou odvahu. Brancato i Miller totiž do roku 1993 napsali pouhé tři epizody, přičemž se ještě ke všemu jednalo o scénáře ke třem epizodám kultovního, ale ne zrovna oslnivého teenagerského seriálu Beverly Hills 90210. V žánru science fiction se scénáristům očividně zalíbilo, protože mezi další projekty, na kterých pracovali po Aktech X, se řadí například The Outer Limits, Dark Angel, Smallville, Tru Calling či Star Trek: Voyager.
Režisérem epizody je Fred Gerber (dvakrát nominován na ocenění Emmy), pro něhož je ovšem epizoda Eve také první a poslední prací na Aktech X. Dnes už je Gerber běžně vyhledávaným režisérem nejrůznějších televizních projektů, z nichž mezi ty nejznámější patří epizody seriálů Desperate Housewives, House M.D. či Prison Break. Fred Gerber si zmínku určitě zaslouží, Eve je totiž vynikající epizoda a je taková z větší části právě díky režisérovi. Jemu se totiž na žánr science fiction poněkud běžné téma klonování lidí podařilo zpracovat a natočit jako Akta X se vším všudy – s velkým citem pro atmosféru a s několika skutečně nervy drásajícími momenty (ať už jde o úvodní sekvenci, která je podle mého jednou z nejlepších scén seriálu, nebo o jakýkoliv záběr na malá děvčátka-dvojčátka).
Zajímavou skutečností, která je spojena s příběhem této epizody, je role Muže z Pentagonu, který se už poněkolikáté stane figurkou nepostradatelnou pro úspěšné vyšetření celého případu. Jedná se také o jednu z mála nemytologických epizod, ve kterých si Jerry Hardin zahrál.
Pokud je tu řeč o celkově velmi slušném hororovém náboji epizody, tak si svoji zmínku zaslouží dvě dětské herečky, které si zahrály Cindy a Teenu (krycími jmény Evu 9 a Evu 10). Do rolí byly obsazeny teprve devítileté Erika a Sabrina Krievinsovi, které se současně narodily 9. února 1984. Se sháněním hereckých představitelek pro tyto klony však pro casting vyvstal jeden velký problém. Je namáhavé sehnat třeba jen jednoho solidního dětského herce, natož pak dva. Producenti nejprve hledali dvojčata v Los Angeles, ale zákony tam limitují dětskou práci jen na několik hodin denně, a tak při nutných přeletech zpátky do Vancouveru, kde natáčení probíhalo, by se nestihlo natočit zhola nic.
Producent Bob Goodwin si tak v jednu chvíli pohrával s myšlenkou, že by bylo dvojče případně vytvořeno pomocí vizuálních efektů. Nakonec se však v epizodě mezi dvojčaty odehrává tolik společných scén, že něco podobného bylo z časových a především pak finančních důvodů rozhodně zamítnuto. Castingu se však nakonec s velkým štěstím podařilo sehnat ideální dětské herce přímo ve Vancouveru, a tak dalšímu natáčení nestálo nic v cestě.
Tento článek byl zveřejněn 14.11.2007 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.
Tento díl je jeden z nejlepších z první série, je napínavý a týká se zajímavého tématu – klonování, pár divností se tam ovšem najde. [90%]
Vyznenie tejto epizody bolo fakt desive. Ta posledna scena, uff…silne kafe.
60%…Tema klonovani me prilis nenadchlo,takze tuhle epizodu hodnotim jen jako lehky nadprumer.
Epizoda Eve je silným atmosférickým zážitkem. a jedním z nejlepších dílů první řady The X-Files. Divák natěšený na další mytologickou epizodu, po vynikající epizodě Fallen Angel, zde může být na samém počátku příběhu zmaten a zaveden na stopu, že se bude jednat o mimozemšťany a jejich akivitu… Překvapení, které se náhle dostaví, však nezpůsobí rozčarování hodné nadávání, nýbrž divák je veden po stopách originálně pojatého pachatele… Téma klonování a případného využití jeho výsledků je vždy vděčné mezi příznivci sci-fi, přičemž nádech detektivního příběhu a napínavých scén takovému pojetí The X-Files dodává – jak se říká – na ceně. Scény mezi Mulderem a Scully jsou naprosto propracované, ti dva působí dojmem, že se pro sebe narodili. Epizoda bez kazu. 100%. Dodatkem bych všem příznivcům doporučil film The Boys From Brazil z roku 1978 v režii Franklina J. Schaffnera…